V histórii zohrávala kedysi presne takú dôležitú úlohu ako umenie. Kaligrafia.
KEŽMAROK. Ak si niekedy v poštovej schránke nájdete zapečatený list napísaný písmom lahodiacim pre oči, nezľaknite sa, nepíše vám žiadna kráľovná z minulosti, ale Alžbeta Brčiaková (25) z Kežmarku.
Alžbeta bola vždy vzorným študentom. Absolvovala gymnázium v Kežmarku a tiež Európske štúdiá v Bratislave.
Práve jednotky od hora až nadol napísané vo vysvedčení ju doviedli k záľube, ktorej sa venuje až dodnes.
„Ku kaligrafii som sa dostala už po základnej škole. Venujem sa jej od pätnástich rokov. Začalo to tak, že som si išla do kníhkupectva kúpiť knihu za vysvedčenie, mali tam akciu - keď máš čisté jednotky, tak dostaneš zľavu na knihu. Bola som tam asi pol dňa a nevedela som si vôbec vybrať. Som človek, ktorý je veľmi náročný na knihy,“ porozprávala nám Alžbeta.
Ako tak prechádzala knihu za knihou, pozerala si obsah v nich, pretože je náročné nájsť si knihu iba podľa obalu, zrazu natrafila na jednu, ktorá jej ukradla pozornosť.
„Tak som si listovala všetky možné knihy, až sa mi do ruky dostala jedna s názvom Kaligrafia. Strašne ma to zaujalo. Povedala som si, že paráda, to je o písme?“ Knihu si kúpila a začala na tom tvrdo pracovať.
Vycifrované nadpisy aj v zošitoch
Ako Alžbetka povedala, už na základnej škole bola široko-ďaleko známa svojimi vycifrovanými nadpismi v zošitoch.
„Veľmi som sa v tom vyžívala. Aj celú strednú školu som písala kaligraficky. Robila som nástenky, vypisovala som diplomy. Keď bolo treba niečo napísať na tabuľu, tak to tiež bolo v mojej kompetencii, bola som akoby hlavný pisár,“ zasmiala sa Alžbeta.
Písali ňou už mnísi
V dnešnej dobe, keď študenti skoro všetko píšu radšej na počítačoch, je jej zapálenie pre písanie obdivuhodné.
Ako nám prezradila, oficiálny pojem kaligrafia vznikol až v devätnástom storočí v Anglicku.
O čom vlastne kaligrafia je?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.