Pár kilometrov od kultúrnej pamiatky, pri ceste medzi Levočou a Prešovom, sa nachádza travertínová kopa Sivá brada. Jej jedinečnosť spočíva v tom, že je stále kopou živou s vyvierajúcimi minerálnymi prameňmi.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Sivá brada predstavuje unikátne územie najmladšej travertínovej kopy tzv. spišskopodhradských travertínov.
Dodnes tu doznievajú deje, ktoré dávali charakter tejto krajine od konca treťohôr. Hornina tvorí aj kopec pod Spišským hradom a kopou Dreveník.
Bublajúca voda
Sivá brada leží v nadmorskej výške 506 metrov v Hornádskej kotline. Výška tejto typickej travertínovej kopy je asi 25 metrov, šírka pri úpätí až 500 metrov.
Travertínový kopec môže byť starý 10 000 rokov a neustále sa tvorí.
Na jeho vrchole nepretržite buble vyvierajúca zemitá minerálna voda. Je hojne preplynená oxidom uhličitým, takže sa zdá, akoby sa varila.
Pred okolo dvomi desiatkami rokov chrlil gejzír vodu v pravidelných intervaloch do dvojmetrovej výšky. V súčasnosti už tlak nie je dostatočný, ale bublajúca voda ponúka i naďalej zaujímavý pohľad.
Voda v tomto prameni je plná látok, ktoré sa po vyvretí usádzajú na okraji jazierka ako biely pramenit a po stvrdnutí ďalej vytvárajú travertínový kopec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.