Má 26 rokov a počas štúdia na vysokej škole sa rozhodla vybrať sa do Angoly pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Diana Mahdalová momentálne pracuje ako školská psychologička na základnej škole. Pred tromi rokmi sa vybrala na ročnú misiu do Afriky.
Ako sama hovorí, tento rok v jej živote znamenal podstatnú zmenu.
Počas leta strávila dva týždne ako animátorka v rómskych táboroch. Vtedy prvýkrát pocítila túžbu pracovať s mladými ľuďmi. Ako sama tvrdí, misia je záležitosťou srdca.
„Pre misiu v Afrike som sa nerozhodla sama, ale bola som vybratá spomedzi uchádzačov pre danú krajinu, Angolu. Prvotný plán, kde som chcela odcestovať, bola Južná Amerika, ale človek mieni, Pán Boh mení,“ zaspomínala si Diana.
Na svoju cestu sa vybrala cez saleziánov a ich organizáciu, ktorá je zameraná na mladých ľudí v znevýhodnenom prostredí.
„Účel nie je vždy jasne definovaný, všeobecne sa berie pod pojmom účel v každom druhu misie vykonávať dobro a pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú. Každá misia je iná, podľa toho, v akej krajine človek pôsobí, cez akú katolícku rehoľu či organizáciu je poslaný,“ vysvetľuje Diana.
Možnosti ako sa na misiu dostať hľadala už skôr. „Ja som túžila ísť na katolícku misiu zameranú na mladých chudobných a deti, a to sa mi aj podarilo,“ povedala Diana.
Vyžaduje si to rok príprav
Dostať sa na misiu si však vyžaduje veľké prípravy. Nie je to iba o rozhodnutí, ale aj o náročnej príprave.
„Trvá celý rok, kedy sa skupina dobrovoľníkov stretáva raz mesačne na nejakom dopredu dohodnutom mieste, spolu z kňazom, ktorý má misie na starosti. Každý mesiac preberáme inú tému, napríklad saleziánske misie, kultúru jednotlivých krajín a kultúrny šok, adaptáciu v prostredí, životný štýl, evanjelizáciu v cudzom prostredí. Je to veľmi dôležité pre adaptovanie a aklimatizáciu v novom, nie európskom prostredí,“ vysvetlila.
Táto doba je akousi skúškou toho, či na to človek naozaj má.
„Po ročnej príprave človek sám zistí, či stále túži na misiu odísť alebo nie. Krajinu si človek nevyberá, ľudia, čo vás počas roka sprevádzajú, sami vedia kde a prečo sa na danú misiu hodíte. Mňa vybrali pre projekt Angola, Kala-Kala,“ povedala Diana.
Alkohol a drogy, nič nezvyčajné
Keď priletela do Angoly, pocity, ktoré mala v sebe, boli podľa jej slov úžasné.
„Človek z upraveného krásneho prostredia Európy príde na úplne iné miesto, kde vládne z každej strany hluk, hudba, veľa ľudí, špina, prach, ale to všetko vytvára dojem obrovskej slobody, vzrušenia, dobrodružstva a túžby poznávať,“ opísala svoje dojmy Diana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.