V Poprade začali vytláčať havrany aj pomocou dravcov. Aj takýmto spôsobom chce samospráva regulovať mnohopočetnú havraniu populáciu.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
POPRAD. S lovením havranov a s biologickou ochranou územia začali v období, keď to umožňuje platná legislatíva. Lov havranov čiernych je možný do 20. januára.
„Výskyt tohto operenca v Poprade predstavuje jednu z najväčších populácií na území Slovenska. Najmä v čase hniezdenia sú parkové plochy a mobiliár neúnosne znečisťované havraním trusom, čo obmedzuje ich využitie na rekreačné účely,“ povedal Marián Galajda, hovorca mestského úradu.
Dravce sú prevenciou
Dotknuté územie mesta, kde sa vyskytujú havrany, je nepoľovnou plochou. Výnimku však povoľujú na okresnom úrade, presne na jeho lesnom odbore.
„V čase ochrany, teda hájenia, nie je možné havrany loviť, avšak lietanie s dravcami v parkoch a podobné kroky sú preventívnym opatrením proti zahniezdeniu havranov, nakoľko cítia možné ohrozenie zo strany predátorov,” povedal Marek Bystrý z radnice v Poprade.
Podľa M. Galajdu k udomácneniu havranov v meste výrazným spôsobom v minulosti pomohli aj otvorené kontajnery. Tie vraj havranom umožňujú bezproblémový prístup k zdroju obživy.
Samospráva bojuje s výskytom havranov roky. V minulosti boli použité rôzne spôsoby. „Jedným z použitých riešení bolo v minulosti aj prekrytie hlavných komunikačných línií v Parku hrdinov pri železničnej stanici,“ pripomenul hovorca.
Boj s havranmi. Na snímke Ľubomír Engler so samičkou kaňúra okrúhlochvostého.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.