V obci Čirč v okrese Stará Ľubovňa sa v stredu rokovalo o betónovej zátarase na rieke Poprad.
ČIRČ. Na rieke Poprad za obcou Čirč vyrastá malá vodná elektráreň, súčasne s jej budovaním sa však v rieke Poprad objavila betónová zátarasa.
Na nelegálnu stavbu upozornili pred viac ako dvoma týždňami miestni rybári. Stretnutie dotknutých orgánov, ktoré sa prípadom zaoberajú, sa uskutočnilo na miestnom obecnom úrade za zatvorenými dverami.
Zúčastnil sa na ňom aj Milan Roba, majiteľ malej vodnej elektrárne, ktorá dala zátarasu vybudovať. Podľa jeho slov ide o kauzu, ďalej sa k udalosti vyjadriť nechcel.
„Na dnešnom vodoochrannom dozore bolo konštatované porušovanie vodného zákona zo strany vlastníka stavby, bude vypracovaný protokol a budú uložené opatrenia,“ povedal pre médiá Miroslav Benko, šéf odboru starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade Prešov.
Stavba nesúhlasí s dokumentáciou
„Kým nebude ukončený štátny vodoochranný dozor, nie je možné poskytovať bližšie informácie k prijatým opatreniam. Musíme počkať na výsledky štátneho vodoochranného dozoru,“ uviedol bezprostredne po stretnutí Ladislav Polák, vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu v Starej Ľubovni.
Ten si pred dvoma týždňami stavbu obzrel a skonštatoval, že spôsob realizácie samotnej stavby nesúhlasí s projektovou dokumentáciou výstavby vodnej elektrárne.
„O začatí stavebných prác sme písomne upovedomení neboli, preto orgán štátnej správy vykoná štátny vodoochranný dozor na tejto vodnej stavbe a na základe jeho výsledkov budú prijaté ďalšie opatrenia,“ uviedol vtedy Polák.
Stúpne o štyri metre
Na betónovú zátarasu v auguste upozornili miestni rybári, podľa ktorých ohrozuje vzácne ryby a mohla by spôsobiť problémy aj počas povodní. Hrádza podľa hospodára miestnej nadácie Orlov Pavla Šveca prehradila tok vo výške brehovej časti.
„Rieka Poprad pri prvom meračskom stupni v Chmeľnici počas minimálnych prietokov má prietok 4,6 kubíka, dosahuje 65 cm a pri povodni pri trojke má už 3,80 metrov, teda rieka nám stupne o štyri metre,“ upozornil na vážnosť situácie Švec.
Podľa neho by bolo lepšie, ak by bola na rieke Poprad vybudovaná mechanická hrádza.
Tony kameňa a materiál použitý na vybudovanie nelegálnej hrádze by podľa jeho slov mohli odkúpiť napríklad správcovia ciest, ktorí opravujú výmole.
Upozornil ich bača
„Je dôležité pozrieť sa na to, akým spôsobom mala byť postavená elektráreň, a akým spôsobom je stavaná teraz. Mala byť mimo toku a momentálne by sa dalo povedať, že je súčasťou toku a pritom nemá ani piestové vráta, je zabetónovaná. Je to akoby ste začali stavať garáž, mali povolenie na garáž a skolaudujete celý dom,“ uviedol Michal Dic, člen rybárskej stráže z Orlova.
Na skutočnosť ho upozornil miestny bača, ktorý si všimol autá betónujúce rieku Poprad v piatok 21. augusta o piatej hodine podvečer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.