História tejto dediny blízko Spišskej Novej Vsi je spojená s baníctvom.
HNILČÍK. Jednotlivé časti dnešného Hnilčíka však vznikali autonómne, napr. dolná časť obce patrila do vlastníctva Mariassyovcov z Markušoviec, osada Roztoky a horný Hnilčík zase do vlastníctva mesta Spišská Nová Ves.
Ďalšie horské osady vznikali v blízkosti baní a predpokladá sa, že v lesoch si zriaďovali svoje sídla aj uhliari, zberači smoly či pastieri.
Charakter osídlenia sa v priebehu stáročí menil, osídlené časti sa sťahovali podľa polohy prosperujúcich alebo zanikajúcich baní.
[content type="avizo-clanok" id="7990610" url-type="sme-article" title="Pozrite si fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/5/56/5679345/5679345.jpeg?rev=2"][/content]
Ťažila sa ruda
"Dnešná podoba starého banského sídla vznikla až v roku 1962. Avšak už od vzniku prvých osád obce sa tu ťažila železná a medená ruda, ložiská tu boli najväčšie a najvýznamnejšie na Slovensku. Posledná baňa pod názvom Nová štôlňa bola zatvorená v roku 2002 a tým pádom tu ostali už len pozostatky po baníckej činnosti. My sa snažíme tieto veci udržiavať, tradície a pamiatky zachovávať a toto banícke prostredie tak chceme zachovať pre budúce generácie. Zatiaľ sa nám to darí," konštatoval starosta Hnilčíka Vladimír Fabian.
Obec napríklad vydala monografiu, ktorá sa histórii baníctva venuje a v novom programovom období chce samospráva získať finančné prostriedky na realizáciu baníckych trás.
"Máme ich pripravených asi šesť, dodal starosta. História baníctva je tu prezentovaná aj v miestnom skanzene s množstvom baníckych a technických pamiatok."
Má 520 obyvateľov
Hnilčík má ráz horskej obce s reťazovou zástavbou, je lokalizovaný v doline Železného potoka a jej bočných dolinách.
K obci patrí aj osada Bindt, ležiaca severnejšie za horským hrebeňom Trubačovca v údolí Markušovského potoka, ako aj ďalšie osamelé odľahlé usadlosti Štolvek a Domky.
V súčasnosti má obec okolo 520 obyvateľov, pričom v roku 1961 tu žilo viac ako 1240 ľudí.
Hnilčík je jednou z tých obcí, ktoré sú v Územnom pláne Košického samosprávneho kraja navrhované ako sídla vhodné pre rozvoj vidieckej turistiky.
Oslavy v sobotu
Oslavy 700. výročia prvej písomnej zmienky z roku 1315 sa budú konať v sobotu 5. septembra, okrem iného sa v tejto súvislosti uskutoční aj seminár o obci Hnilčík, významné osobnosti budú prednášať jednak o jej minulosti, ale aj o budúcnosti.
"Zároveň chceme predstaviť výstavu fotografií nášho občana Miloša Greisela, vernisáž bude v priestoroch muzeálnej expozície banského skanzenu Hnilčík. Okrem výstavy absolvujeme aj prehliadku skanzenu s výkladom, odtiaľ sa presunieme do osady Roztoky, kde si prejdeme štôlňu Ľudmila, ktorá taktiež patrí k našim atrakciám," doplnil Fabian.
Následne sa v obci uskutoční niekoľko koncertov, večer program vyvrcholí vystúpením skupiny Traky a ľudovou veselicou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.