Testovala i porovnávala sa všestrannosť.
STARÁ ĽUBOVŇA. Na majstrovstvách kraja vo výkone služobných psov mali zástupcov takmer všetky policajné okresy. Domáci usporiadateľ sa pre znalosť terénu súťaží tradične nezúčastňuje.
„Preverujeme poslušnosť psíkov, ich vodenie pri nohe, poslušnosť pri poveloch, obratoch. Takisto preverujeme aj pokoj ich pri streľbe,“ priblížil Jaroslav Hrivňák, v súčasnosti takpovediac hlavný psovod krajskej polície v Prešove.
Pes musí dokázať nasadiť aj svoj život
Psovodi so svojimi zverencami skúmali ich návyky v teréne, pri fingovanom hluku, streľbe či na cvičných prekážkach.
„V našej oblasti je najdôležitejší kontakt medzi psom a psovodom, musia medzi sebou nadviazať vzťah, aby bol pes ochotný urobiť za vás všetko, teda aj nasadiť život,“ poznamenal František Kafka, psovod z okresu Stará Ľubovňa.
Jeho kolega Ivan Kušej zo Svidníckeho okresu dodal: „Pes musí dokázať ísť do vzruchu, aj do útlmu, keď dostane pokyn, nesmie sa báť streľby. Tiež nesmie bezdôvodne reagovať na pohyb. Je veľmi dôležité nájsť vhodnú typológiu psa, aby mal potrebné vrodené vlastnosti.“
Sučky by mohli byť rušivé, preto ich nemajú
Podľa psovodov každý pes je zvyknutý na svojho psovoda. Pozná jeho mimiku, pohyby, postavu i hlasový prejav.
Do služby by sa nemal dostať pes mladší ako osemnásť mesiacov. Kým však prejde skúškami do policajného zboru, podlieha špeciálnym výcvikom.
Najpočetnejšie zastúpenie v zbore majú nemecké ovčiaky, teda vlčiaky. Zaujímavosť je, že sa medzi nimi vylučujú sučky. Tie by sa totiž mohli správať rušivo. Ako hovoria policajti, najmä „keď majú svoje dni“.
Krajská súťaž psovodov sa koná každoročne. Najlepší dvaja z nej sa kvalifikujú do celoslovenského kola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.