V podtatranskej obci Lendak, okres Kežmarok, ľudia ešte aj dnes zachovávajú tradície svojich predkov. Nie je ničím výnimočným vidieť tam najmä starších obyvateľov v krojoch či konské povozy pohybujúce sa na miestnych cestách.
LENDAK. Históriu ľudovej kultúry tejto goralskej dediny s viac ako 5200 obyvateľmi približuje miestne múzeum.
Nachádza sa v dvoch izbách rodinného domu Heleny Galikovej a v starej dreveničke z 50. rokov 20. storočia, ktorú si viac-menej svojpomocne presťahovala na vlastný dvor.
"Toto múzeum oficiálne vzniklo v roku 2003, o rok neskôr sme vlastne odkúpili starú dreveničku, ktorá bola na úplne inej ulici ako je dnes. Rozložili sme ju, presťahovali, naspäť poskladali tu na našom dvore, a tak sme ju vlastne aj zachránili. Následne sme tu umiestnili rôzne artefakty, ktoré dokumentujú, ako žili naši predkovia v minulosti," priblížila Galiková.
Drevenička pochádza z roku 1950, postavená bola po druhom katastrofálnom požiari, ktorý obec postihol štyri roky predtým.
Vtedy tam bolo viac ako 300 dreveníc a približne 190 z nich zhorelo. Naposledy v nej žila roľnícka rodina Strelová.
Teraz sú v tejto jednej z mála zachovaných lendackých dreveničiek umiestnené napríklad posteľné obliečky z modrotlače, ktorá bola pre Lendak typická, sú tu aj 100-ročné krosná, tradičná pec či historická skriňa i posteľ.
Na snímke tradičná lendacká drevenica ako sídlo Múzea ľudovej kultúry v Lendaku.
Najstarší je kožuch a čižmy
V druhej časti múzea sa nachádza expozícia tradičných lendackých krojov a oblečenia, pričom najstarším artefaktom je 100-ročný kožuch i 70-ročné čižmy.
"Návštevníci múzea tam môžu vidieť sukne z rôznych materiálov od 50. rokov minulého storočia až po také, ktoré sa nosia v Lendaku dnes. Bolo veľmi ťažké zozbierať všetky tieto veci, niektoré mi podarovali ľudia, iné som si musela odrobiť alebo vykúpiť zo svojich peňazí," konštatovala Galiková, ktorá niektoré kroje aj sama ušila.
Na snímke majiteľka Múzea ľudovej kultúry v Lendaku Helena Galiková pred výstavou tradičných lendackých krojov
Väčšie skupinky nechodia
Do malého múzea veľa ľudí cez rok nezavíta, chýbajú tam predovšetkým väčšie skupiny turistov.
Jeho prevádzkarku však tešia individuálne návštevy, ktoré sa aj niekoľkokrát vrátia s novými ľuďmi.
Lendačania majú veľkú vieru a vedia začať život vždy odznova aj bez groša.
"Na budúci rok uplynie 70 rokov od toho ničivého požiaru a naša obec sa stále rozrastá. Aj budovanie tohto múzea bolo ťažké, ale nevzdala som sa a s božou pomocou sa to podarilo," konštatovala Galiková.
S výstavbou drevenice pomáhali pred viac ako desiatimi rokmi aj jej synovia a manžel.
Na snímke tradičné lendacké čižmy vystavená ako exponát v Múzeu ľudovej kultúry v Lendaku. Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Samospráva v Lendaku ročne vydá aj tridsať stavebných povoleníČítajte
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.