Podtatranská obec Lendak, okres Kežmarok, vznikla ešte začiatkom 13. storočia. Prvá písomná zmienka je z roku 1288 a ľudia z nej sa odjakživa venovali bačovstvu a pastierstvu.
LENDAK. Hoci podobný spôsob obživy je dnes na Slovensku skôr na ústupe, tu sa stále nájdu ľudia, ktorí chovajú dobytok a obrábajú políčka ako ich predkovia.
"Sme čisto goralská obec a naši ľudia sú známi svojou pracovitosťou, pre svoje pastierske a bačovské schopnosti sú vyhľadávaní aj dnes," uviedol Ján Neupauer z Obecného úradu v Lendaku.
Má 5200 obyvateľov
V súčasnosti žije v Lendaku cez 5200 ľudí a ako jedna z mála obcí na Slovensku sa môže pochváliť vyšším podielom mladých obyvateľov.
Približne 60 percent občanov tvoria ľudia do 30 rokov a Lendak je typický aj mnohopočetnými rodinami.
Lendačan Ján Nebus má osem detí, pričom najstarší syn má 31 rokov.
So svojou rodinou sa stará o salaš s ovečkami, majú päť koní aj ďalší dobytok.
"Je to náročná práca, začíname aj o piatej ráno a končíme večer o desiatej, je to celodenná drina, moji chlapci robia v lese s koňmi," priblížil Nebus.
Aj napriek tomu by svoj život nemenil a doma u neho vždy nájdete žinčicu a domácu slaninu.
Na snímke súkromne hospodáriaci chovateľ Ján Nebus s tradičnom kroji z Lendaku so svojím koňom Pejom.
Čulý stavebný ruch
Obec Lendak leží v severozápadnej časti Podtatranskej kotliny, tri kilometre od Tatranskej Kotliny a je v nej stále vidieť pomerne veľký stavebný ruch.
"U nás v Lendaku ani kríza nezastavila rozvoj, pretože naši ľudia robia síce v zahraničí, ale stavajú doma v Lendaku. Aj preto nám treba na ďalších štyroch uliciach rozšíriť kanalizáciu, aj výkon čistiarne, pristavujeme materskú škôlku a už teraz potrebujeme rozšíriť a zdokonaliť zdravotné stredisko," zdôraznil starosta Pavel Hudaček.
Obec ročne vydá približne 30 stavebných povolení na výstavbu rodinného domu.
Zaujímavosťou podľa starostu je, že pozemky v katastri obce nepatria samospráve, ale samotným Lendačanom.
Ďalším znakom, že dedina sa rozrastá, je aj rozostavaný kostol, keďže ten starý už potrebám veriacich nepostačuje.
Štát v štáte
O obci sa hovorí, že je to štát v štáte, a to aj vďaka sebestačnosti miestnych ľudí.
Okrem toho my sme neodovzdali vodovod aj kanál, obec si sama prevádzkuje vodovod aj kanalizáciu prostredníctvom prevádzkarne, ktorá je príspevkovou organizáciou obce.
Sami si rozhodujeme o výške ceny za vodné aj stočné, cez prevádzkareň si sami zabezpečujeme zber komunálneho odpadu, ale robíme aj drobné úpravy v obci, v zime pluhovanie a podobne, vymenúva starosta, ktorý je vo funkcii už piate volebné obdobie.
Na snímke starosta obce Lendak Pavel Hudáček. Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Ročne až 90 detí
Aj demografia v obci sa vyvíja veľmi pozitívne, v septembri tu napríklad otvoria päť prváckych tried.
Ročný prírastok je približne 50 až 70 ľudí a obec je najľudnatejšou v Prešovskom kraji.
"Ale ani to už nie je, čo bývalo, pretože, keď si vezmem, že sme mali 3000 obyvateľov, tak sa nám narodilo ročne 130 detí. Teraz máme cez 5000 občanov, takže sa nám narodí 80 až 90 detí," uzatvára Neupauer.
Lendacké Múzeum ľudovej kultúry sídli v starej dreveničkeČítajte
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.