Fotograf Miloš Greisel z Hnilčíka v Spišskonovoveskom okrese doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
ŽAKAROVCE. V okolí Žakaroviec sa vyskytujú bohaté žilné ložiská železnej a medenej rudy.
Žakarovce nadobudli význam najmä v druhej polovici 19. storočia, keď Banská a hutná spoločnosť sídliaca v moravskej Ostrave (respektíve už jej priamy predchodca Banská spoločnosť arcikniežaťa Albrechta) zriadila sídlo závodu v Mária Hute pri Gelnici.
Kombinácia štôlní a šácht
„Tu aj spracovávala, triedila a pražila železorudný siderit, ťažený aj v baniach v Žakarovciach a prevážaný sem unikátnou banskou zubačkovou železničkou. Neskôr sa banská fabrika presunula do stredu Žakaroviec a stala sa centrom dobývania a spracovania železnej rudy. Odtiaľ sa vypražená železná ruda dopravovala visutou lanovkou do Kluknavy na stanicu hlavnej železničnej trate Košice - Bohumín. Na kluknavskej stanici sa rudný koncentrát nakladal do veľkých vagónov a expedoval do ostravských hút,“ opísal geológ na dôchodku Marián Jančura, ktorý sa venuje histórii baníctva.
Ložiská železnej rudy, sideritu, patrili medzi najväčšie na Slovensku a otváral ich zložitý banský systém – kombinácia horizontálnych štôlní a vertikálnych šácht.
Štôlňa Zuzana bola dlhšiu dobu hlavnou dopravnou chodbou, po ktorej sa vyvážali do úpravne a pražiarne vozíky s rudou, dopravované z hĺbok ťažným zariadením šachty, ktorá bola vyhĺbená na konci štôlne Zuzana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.