POPRAD. Už po štvrtýkrát ožilo popradské námestie festivalom rýdzo slovenským. Stánky výrobkov, ktoré vznikli pod šikovnými rukami slovenských remeselníkov, zaplavili celé námestie. Bohatý bol aj kultúrny program.
Koncept festivalu Made in Slovakia sa osvedčil a organizátorom sa z neho podarilo spraviť tradíciu.
„Našou prioritou je umožniť autentickým a originálnym výrobkom domácich remeselníkov, umelcov a majstrov prezentovať sa na centrálnom námestí regiónu Vysokých Tatier, ktorým sa Námestie sv. Egídia v Poprade už pomaličky stáva,“ uviedol hlavný organizátor už IV. ročníka festivalu, predseda združenia Pre mesto a poslanec mestského zastupiteľstva v Poprade Ondrej Kavka.
Niektorí remeselníci dokonca aj na mieste ukázali, aké náročné je krásu, ktorú ponúkajú, vyrobiť.
Aké je podnikanie u nás? Jedni sa sťažujú, iní vidia pozitívne zmenyČítajte
Na svoje si prišli všetci
Kultúrny program bol veľmi pestrý. V stredu festival odštartovala domáca hudobná energická lahôdka Perpetuum Mobile, vo štvrtok večer si mnoho divákov nenechalo ujsť kvalitnú slovenskú indiepopovú kapelu Lavagance, v piatok si zakrepčili na notoricky známe hity skupiny No Name a v sobotu na pódiu v srdci Popradu so svojou kapelou zaspieval superstarista Samo Tomeček.
Aby to však nebolo len o hudbe, malých i veľkých od štvrtka do soboty svojimi zábavnými príbehmi a strelenými kostýmami bavila veselá a originálna Dorotka z Fidorkova.
A premiérovo v našich končinách v piatok vystúpila aj divadelno-improvizačná skupina troch hercov, ktorí si na javisku užívajú adrenalín z improvizácie a interakcie s divákmi 3T – Tri Tvorivé Tvory zo Žiliny.
Deti sa šantili na pripravených skákacích hradoch i na veľmi obľúbenom aquazorbingu.
[content type="avizo-clanok" id="7954392" url-type="sme-article" title="Prinášame aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/7/56/5666577/5666577.jpeg?rev=2"][/content]
Čisto slovenské je o niečo drahšie
Popradčania sa aj vďaka peknému počasiu k stánkom počas festivalu doslova hrnuli.
„Mali by sme zachovávať to, čo je naše, slovenské a nie nakupovať americké, či čínske veci, ktoré ani nevieme, čo obsahujú,“ povedala Alžbeta Novotná, ktorá si Made in Slovakia nenechala ujsť.
„Kúpili sme si košík a doplnky do bytu. Veľmi nás zaujal ten pán, ktorý predával tradičné ľudové oblečenie, ale to sme si nekúpili, neviem, kde by sme to využili,“ smeje sa Lenka Rudňáková.
Niektorých však prekvapili ceny.
„Ja sa čudujem, koľko si pýtajú napríklad za klobásu. Viem, že drahšie to musí byť, veď je to pravé, domáce, ale zdá sa mi to prehnané,“ povedala nám dôchodkyňa Otília Smiková.
Iní pre ne mali pochopenie. „Za kvalitu sa jednoducho platí, radšej dám o päť eur viac, ale viem, že mi tam nenapchajú niečo nezdravé, čo tam nemá čo hľadať,“ povedala Ružena Majerčáková.
Šikovné ruky majstrov. Svoje umenie predvádzali aj priamo pred ľuďmi. Foto: Jana Pisarčíková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.