VYSOKÉ TATRY. Rysy sú vrchy na slovensko-poľskej štátnej hranici vo Vysokých Tatrách. Ich názov zhodný v oboch jazykoch je odvodený od "rýs" - rýh viditeľných v severných žľaboch masívu. Gorali túto skutočnosť vo svojom nárečí opísali prívlastkom "porysované".
Rysy sa môžu pochváliť hneď niekoľkými prvenstvami.
Okrem faktu, že ide o najvyšší vrch Poľska, a tým aj najvyššie položený hraničný priechod, sú Rysy aj najvyšším vrchom v Tatrách, na ktorý sa môže bežný turista dostať po vlastných nohách bez použitia lanovky či horského vodcu.
V roku 1899 ich navštívila aj svetoznáma poľsko-francúzska vedkyňa Marie Curie-Skłodowska s manželom Pierrom a v roku 1913 neskorší vodca ruskej revolúcie Vladimír Iľjič Lenin.
Nadmorská výška najvyššieho z troch vrcholov je 2503 m n. m.
Tradičným východiskom túr na Rysy je Popradské pleso, cesta pokračuje Mengusovskou dolinou k Žabím plesám, Chate pod Rysmi a napokon až k vrcholu, ktorý poteší jedinečným výhľadom na panorámu Tatier.
Z Poľska je možný výstup od Morského oka okolo Czarneho stawu pod Rysmi.
Prvý výstup bol v roku 1840
Prvý známy letný výstup na Rysy uskutočnil v roku 1840 Eduard Blásy so sprievodcom Jánom Rumanom-Driečnym.
Prvý zimný výstup absolvoval nemecký alpinista a generál Theodor Wundt v spoločnosti horského vodcu Jakuba Horvaya 10. apríla 1884.
Od roku 1956 organizovala Komunistická strana Československa (KSČ) v okolí Rysov masové turistické podujatia mládeže.
Výstupy oficiálne usporadúval štáb celoštátnej mládežníckej organizácie (Československý svaz mládeže - ČSM, Socialistický zväz mládeže - SZM) v spolupráci s telovýchovnými orgánmi a ich zväzom turistiky.
Výstupy mali svoj kultúrno-spoločenský program ideového zamerania podporený návštevami čelných politických funkcionárov KSČ a Komunistickej strany Slovenska (KSS). Zúčastňovalo sa ich až okolo 4 000 turistov.
Po zákaze hromadných podujatí v Tatranskom národnom parku (TANAP) v roku 1990 oživili toto podujatie ako odpolitizované, no účasť už nie je taká veľká, čo je pre prírodné prostredie prijateľnejšie.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.