VYSOKÉ TATRY. Najstarší národný park na Slovensku, ktorým je Tatranský národný park (TANAP), čaká podobne ako ostatné národné parky zonácia.
Kým v Národnom parku Slovenský raj s týmto procesom už začali, v prípade TANAP-u ide o zložitejší proces.
„Oproti Slovenskému raju máme 50 subjektov, s ktorými musíme rokovať. Aj výmera nášho národného parku je niekoľkonásobne väčšia. Je celkom logické, že Slovenský raj nás v cieľovej rovinke predbieha,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko.
Územie národného parku zaberá rozlohu viac ako 73-tisíc hektárov a jeho ochranné pásmo viac ako 30-tisíc hektárov.
Cieľom zonácie je vytvoriť v národných parkoch celistvé územia, od tých s najprísnejším stupňom ochrany prírody až po tie, ktoré budú slúžiť pre oddych a rekreáciu.
To, že v prípade zonácie Tatranského národného parku ide oproti Slovenskému raju o náročnejší proces, a to aj vzhľadom na počet vlastníkov a dotknutých osôb, uznal aj minister životného prostredia Peter Žiga.
„Verím, že vedenie národného parku príde v dohľadnom čase s tým, že sú predrokované všetky náležitosti k tomu, aby sme mohli spustiť podobný proces ako v Národnom parku Slovenský raj. Chápem, že nie všetkým ľuďom sa dá vyhovieť vo všetkých oblastiach, ale snažíme sa nájsť prijateľný kompromis a konsenzus, aby boli všetci spokojní, hlavne ochrancovia prírody,“ uviedol v Spišskej Novej Vsi po pondelkovom rokovaní s predstaviteľmi samosprávy a vlastníkmi pozemkov v Slovenskom raji minister Žiga.
Rokujú s vlastníkmi pozemkov
„Ideme v súlade so scenárom, ktorý nám dalo ministerstvo. Zámer zonácie momentálne prerokúvame so súkromnými vlastníkmi lesov na území Tatranského národného parku. Už na viac ako 90 percent to máme zvládnuté,“ zhodnotil Majko.
Na rade sú rokovania so samosprávami. „Ak sa ich v najbližších týždňoch či mesiacoch podarí ukončiť, predložíme náš návrh zonácie ďalej. Kľúčové je, aby bolo zhoda s vlastníkmi, a to sa nám zatiaľ darí,“ dodal.
Rokovania a práce spojené s plánovanou zonáciou začal rezort životného prostredia už v roku 2012.
„Aj v programovom vyhlásení vlády sme uviedli, že chceme prehodnotiť chránené územia na Slovensku,“ povedal minister Žiga.
Podľa jeho slov to však neznamená len ich rozširovanie, ale skôr úpravu ich hraníc a rozdelenie takým spôsobom, aby vyhovovala občanom aj ochrane prírody.
Ako povedal, cieľom je dosiahnuť symbiózu a to, aby sa národný park využíval nielen na ochranu krajiny a biotopov, ale aj na rozvoj turistického ruchu.
„V roku 2013 sme upravili legislatívu. Vytvorili sme všetky podmienky na to, aby sme uľahčili spôsob a postup pri zonácii jednotlivých národných parkov,“ skonštatoval minister.
Fakty
Tatranský národný park
Tatranský národný park bol vyhlásený zákonom v decembri 1948 a rozprestiera sa na území Žilinského a Prešovského kraja, v okresoch Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Poprad a Kežmarok.
Jeho územie bolo v roku 1993 rozhodnutím UNESCO zaradené do siete biosférických rezervácií v rámci programu MaB (Človek a biosféra).
Najväčšiu hodnotu tvorí sieť menších chránených území - 27 národných prírodných rezervácií, 23 prírodných rezervácií, dva chránené areály, jedna národná prírodná pamiatka a dve prírodné pamiatky.
Územie TANAP slúži predovšetkým ochrane mimoriadnych prírodných hodnôt územia, ale aj na rekreáciu, šport, poznávania, liečbu a turistiku.
Ročne navštívi národný park takmer 3,5 milióna ľudí, sieť turistických chodníkov má dĺžku približne 600 kilometrov.
Hranice národného parku a jeho ochranné pásma boli upravené v roku 2003.
sita
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.