V posledný júnový deň mohli aj Rožňavčania pozorovať zaujímavé nebeské divadlo. Vo hvezdárni sa stretli domáci nadšenci astronómie a zvedaví hostia, aby boli svedkami jedinečného úkazu konjunkcie Venuše a Jupitera.
ROŽŇAVA. Počas 30. júna a 1. júla bolo možné aj z Rožňavy pozorovať jedinečný úkaz priblíženia sa dvoch planét Venuše a Jupitera.
V areáli hvezdárne, úseku astronómie Gemerského osvetového strediska (GOS), sa prišlo za dva dni na tento úkaz pozrieť niekoľko desiatok ľudí.
Najlepšie podmienky na pozorovanie však boli práve v posledný júnový deň. Akciu pomohli organizačne zabezpečiť aj členovia rožňavského Astroklubu.
K úplnému spojeniu planét na oblohe nedošlo
Nebeský úkaz bližšie priblížil Juraj Lörinčík, referent na úseku astronómie GOS, ktorý vysvetlil aj spojenie medzi konjunkciou planét a biblickými príbehmi.
Planéty Venuša a Jupiter sú po Slnku a Mesiaci najjasnejšie prírodné objekty na oblohe. Ich spojením na oblohe mohli ľudia v minulosti vidieť veľmi jasné a zreteľné teleso.
Vtedajším obyvateľom mohlo toto žiariace teleso pripomínať rôzne veci podľa toho, pod akým vplyvom sa práve nachádzali.
Betlehemská hviezda mala kedysi ukazovať svojím jasom a žiarom na miesto v Nazarete.
Ako prezradil Juraj Lörinčík, či to tak naozaj bolo, sa úplne potvrdiť nedá. Môžeme iba rátať s určitou pravdepodobnosťou, ktorú umožňujú počítačové programy dnešnej výpočtovej techniky.
Podobné vesmírne divadlo, kedy by sa znovu zjavila taká istá betlehemská hviezda ako pred 2000 rokmi, sa zopakuje až za niekoľko sto až tisíc rokov.
„Počas konjunkcie, ktorú sme odpozorovali v prítomnosti asi 25 návštevníkov si Venuša na oblohe vymenila miesto s Jupiterom. V roku 2 pred Kristom bol Jupiter od Venuše vzdialený len 6 oblúkových sekúnd, čo sa pre užasnutých vtedajších pozorovateľov pred 2000 rokmi muselo javiť skutočne ako tá pomyselná medializovaná betlehemská hviezda. Tieto dve telesá sa mohli v oku pozorovateľa reálne zliať do telesa jedného,” hovorí Lörinčík.
Hvezdáreň sa pripravuje na ďalšiu významnú udalosť
Podľa archívnych záznamov ubehne na budúci rok 50 rokov od začiatku verejných pozorovaní v masovom meradle v mieste, ktoré dnes slangovo nazývame rožňavská hvezdáreň.
V roku 1966 sa zišli davy ľudí na lúkach pod Kalváriou, kedy ešte neexistovala nemocnica ani ostatné stavby, odkiaľ bol krásny výhľad na vtedy ešte malú Rožňavu.
Bola to mimoriadna príležitosť, ktorá z hľadiska popularizácie prírodných vied patrí medzi vzácne udalosti fyziky a astrofyziky. Išlo o pozorovanie čiastočného zatmenia Slnka, pozorovateľné z územia Slovenska.
„V tej dobe sa tu podľa záznamov, fotografií a nemého čiernobieleho filmu natočeného vtedajšími rožňavskými filmovými amatérmi, zhromaždili stovky ľudí pod malým domčekom pri jednej vinici. Na tomto mieste dnes po 50 rokoch stojí hvezdáreň. Staršia generácia ju pozná pod názvom hvezdáreň Uránia,“ dodal Juraj Lörinčík.
Najbližšie padajúce hviezdy
Pozorovací astronomický rok sa každoročne začína meteorickým rojom Perzeidy a pozorovať ich budeme môcť už v prvej polovici augusta.
Ako informoval Lörinčík, tohoročné Perzeidy budú mať priaznivejšiu pozorovateľskú časovú polohu, kedy Mesiac nebude takpovediac prekážať na oblohe.
„Perzeidy sú širokým roztiahnutým rojom a sú aktívne od druhej polovice júla až do konca autgusta so svojím maximom od 12. do 13. augusta,“ spresnil Lörinčík.
Jupiter s mesiacmi a Venuša. Konjunkcia nebeských telies.
Astroklub. Členovia Astroklubu pripravili zaujímavý večer pre návštevníkov. Foto k článku: Patrik Struk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.