Mobilná aplikácia, ktorú Horská záchranná služba (HZS) predstavila ešte v polovici júna, už stihla byť v dvoch prípadoch nápomocná.
POPRAD/VYSOKÉ TATRY. Prácu záchranárom uľahčila vo Vysokých Tatrách pod Baraním sedlom a Kohútikom v oblasti Vysokej.
Ako záchranári informovali, postihnutí sa nachádzali na miestach so slabým pokrytím signálom mobilných operátorov a hovor z tejto oblasti bolo veľmi ťažké uskutočniť.
Operátori Operačného strediska tiesňového volania tak komunikovali s oznamovateľmi prostredníctvom SMS a odoslané GPS súradnice prostredníctvom aplikácie uľahčili aj navigáciu leteckej techniky k postihnutým.
Pomáha aj informuje
Mobilná aplikácia s názvom Horská záchranná služba je novinkou tejto turistickej sezóny, zatiaľ je však v skúšobnej prevádzke. Umožňuje posielanie SMS, ako aj volania na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby 18300 s odoslaním GPS súradníc aktuálnej polohy, kde sa postihnutý nachádza.
V aplikácii je možné aj zadanie užitočných informácií o odosielateľovi ako meno, vek, váha, pohlavie, krvná skupina, alergie či choroby, ktorými trpí.
Tieto informácie nie sú povinné a aplikáciu neovplyvňujú.
„Pomocou aplikácie je možné kedykoľvek a kdekoľvek získať aktuálne informácie o výstrahách v jednotlivých horských oblastiach, v zimnom období informácie o lavínovej situácii, kontakty na dispečingy jednotlivých oblastných stredísk HZS s možnosťou zobrazenia ich polohy na mape a telefonického kontaktovania, pravidlá pohybu na horách, pravidlá správania sa na lyžiarskej trati, ako aj krátky návod na poskytnutie prvej pomoci so zvukovou nápovedou,“ informujú záchranári HZS.
V piatich jazykoch
Aplikácia HZS je dostupná v piatich jazykoch – slovenčine, angličtine, nemčine, poľštine a maďarčine. Je podporovaná operačným systémom Android 2.3.3 a vyšším, ako aj tabletmi.
Súčasťou aplikácie sú nástroje ako svetlo a SOS svetlo.
Záujemcovia si túto aplikáciu môžu stiahnuť buď na internetovej stránke hzs.sk prostredníctvom odkazu alebo priamo cez Google store. Do dnešného dňa si ju cez Google store stiahlo približne 3 700 ľudí.
„Prijali sme niekoľko podnetov pre vylepšenie aplikácie. Po prehodnotení sú návrhy na vylepšenie aplikácie postupne aplikované a pomocou aktualizácií sprístupňované verejnosti,“ uviedli záchranári.
Horská záchranná služba však žiada turistov, aby túto aplikáciu nezneužívali, keďže každá prijatá SMS z tejto aplikácie je vyhodnocovaná ako tiesňové volanie.
Ak aj omylom odošlú tiesňovú SMS, je dôležité, aby reagovali na spätnú SMS od HZS a informovali operátora, že pomoc nepotrebujú.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.