Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvie. Fotograf Miloš Greisel z obce Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Ťažba sadrovca a anhydritu v mestskej časti Novoveská Huta, teda na území mesta Spišská Nová Ves, prebieha aj v súčasnosti.
Je to jedna z dvoch ešte fungujúcich hlbinných baní na Spiši.
Dôležitá surovina pre výrobu cementu
Sadrovec sa ako súčasť cementu ťažil už v 19. storočí, pričom najprv v údolí Podzámčísk povrchovým spôsobom.
Baňa bola majetkom Spišskej Novej Vsi a súkromných firiem (firma Rauch-Werger od roku 1925, Žigmund Klein v rokoch 1927-1941).
V roku 1943 baňu vlastnili Prvé slovenské sadrovcové závody.
Po druhej svetovej vojne to boli Slovenské nerudné bane Spišská Nová Ves, od roku 1960 Východoslovenské nerudné bane a kameňolomy Spišská Nová Ves, od roku 1967 spišskonovoveské Východoslovenské kameňolomy a štrkopiesky.
V roku 1998 si baňu prenajala akciová spoločnosť Petra, od roku sa stala súčasťou majetku skupiny VSK Mining Group. V súčasnosti ťažbu vykonáva firma VSK ako člen uvedenej skupiny.
„Štôlňa Mária, ako hlavné otvárkové banské dielo, vzniklo po roku 1951, kedy sa ťažisko banských prác presťahovalo z Podzámčísk do Novoveskej Huty a vybudoval sa nový areál na ťažbu a spravcovanie sadrovca a anhydritu. Chodba Mária je úklonným banským dielom, ktoré sprístupňuje hlbinné časti ložiska sadrovca a anhydritu a umožňuje dopravu vozíkov naplnených surovinou na povrch, kde je drviareň. Sadrovec ako dôležitá surovina pre výrobu cementu sa expeduje do slovenských cementární,“ uviedol geológ na dôchodku Marián Jančura, ktorý sa dejinám baníctva venuje dodnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.