Patril im hrad Ľubovňa, no keď naň prišlo gestapo a došlo aj k neskoršej konfiškácii, museli utiecť za hranice. Z rodiny Zamoyských žije už iba najmladšia Terezka. Z dcéry španielskej princeznej Isabely sa stala mníška v prísnom rehoľnom spoločenstve.
STARÁ ĽUBOVŇA. Na ľubovnianskom hradnom panstve vyrastala do šiestich rokov. Ženu s kráľovskou krvou sa po rokoch snaženia podarilo múzejníkom stretnúť za hradbami kláštora pri Madride.
„Bolo to veľmi emotívne. S priamym potomkom Zamoyských, vlastníkov hradu Ľubovňa, sa nám totiž nikdy nepodarilo stretnúť, napriek mnohým pokusom. Terezka je posledným žijúcim dieťaťom španielskej princeznej Isabely de Bourbon a jej manžela, grófa Zamoyského,“ priblížil Dalibor Mikulík, riaditeľ Ľubovnianskeho múzea.
Ostali bez hradného panstva i kúpeľov
Sobáš mali Terezkini rodičia v Madride a už rok po ňom, teda od roku 1930, sa usadili v Ľubovni. Mali štyri deti, Terezka sa tu narodila v roku 1938.
Spokojný život na panstve však rodine naštrbila vojna. Po obsadení hradu gestapom v roku 1944 boli Zamoyskí nútení odísť.
Museli tak zanechať nielen Ľubovniansky hrad s okolím, ale aj s blízkymi kúpeľmi vo Vyšných Ružbachoch. V nich pritom vybudovali na travertíne známy Biely dom, či svojho času najväčšie prírodné kúpalisko v Československu.
Z hradného panstva si pamätá psa Maroša
V čase nedobrovoľného odchodu do Španielska mala Terezka šesť rokov. Jej rodina si zabezpečila pre život odľahlú farmu v Seville.
V roku 1963 vstúpila Terezka do prísnej rehole mníšok, ktorej spoločenstvo takmer vylučuje život s vonkajším svetom. V kláštore je dodnes.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.