Riaditeľ múzea Dalibor Mikulík informoval, že okrem iného sa bude v skanzene i na hrade konať Festival múzeí na Slovensku.
STARÁ ĽUBOVŇA. V dňoch 22. a 23. júna sa koná už 11. ročník tohto podujatia, ktoré organizuje Zväz múzeí na Slovensku.
"Jeho cieľom je dať možnosť prezentovať sa jednotlivým členským múzeám a zároveň sa stretnúť, vymeniť si skúsenosti a inšpirovať sa činnosťou kolegov," uviedol Mikulík.
Nemenej dôležitou je podľa neho aj prezentácia pre návštevníkov, kde majú možnosť vidieť takmer všetky múzeá Slovenska na jednom mieste.
Festival sa každoročne koná na inom mieste a v tomto roku bude práve v Ľubovnianskom múzeu, ktoré bude hostiť okolo 35 múzeí zo Slovenska, z Českej a Poľskej republiky.
Hudba otvorí letné prázdniny
"V rámci pozývacích koncertov, ktorými sa prezentuje Letný hudobný festival Hevhetia až v ôsmich mestách východného Slovenska, zahrá 28. júna slovensko-rakúske Lotz Trio Mozartove skladby vyludzované na basetových rohoch. Ich majstrovstvo na replikách týchto historických dychových nástrojoch, ktoré sa našli na hrade Krásna Hôrka, si budú môcť návštevníci vypočuť na hrade o 19. hodine," doplnil Mikulík.
Podujatie sa koná v súvislosti s celosezónnou výstavou Zrkadlenie hudby na Spiši.
Okrem toho sa môžu turisti i domáci prvý júlový deň tešiť na koncert slovenskej speváčky Simi Martausovej s kapelou.
"Týmto koncertom, ktorý sa začne v historickom prostredí hradu o 19. hodine, spoločne otvoríme letné prázdniny," upozornil Mikulík.
Celosezónne výstavy
Okrem týchto podujatí sa môžu návštevníci hradu tešiť aj na celosezónne výstavy Zrkadlenie hudby na Spiši a Ars Liturgica Toto robte na moju pamiatku.
Prvá zo spomínaných prezentuje vo výstavnej miestnosti hradu Ľubovňa jedinečné historické hudobné nástroje domácich i zahraničných výrobcov z obdobia baroka a klasicizmu a prístupná je až do konca septembra.
"K dispozícii sú zaujímavé informácie o hudobných nástrojoch, či hudobných skladateľoch zo Spiša. Výstava prezentuje hudobné nástroje spájané s hradom a vojenskou posádkou, ale aj nástroje šľachtickej kapely. Ľudovú časť výstavy tvorí cigánska muzika a predstavený je aj orchester z obdobia klasicizmu," objasnil Mikulík.
Dodal, že druhá výstava prezentuje liturgické predmety, odevy a knihy, ktoré v rámci svojej akvizičnej činnosti nadobudlo múzeum v ostatných rokoch.
Ide najmä o bohoslužobné rúcha, knihy a ďalšie liturgické predmety, ktoré boli získané prevažne z rímskokatolíckych a gréckokatolíckych farností okolia Starej Ľubovne a susedného regiónu Hornej Torysy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.