V poradí jubilejný 50. ročník súťaže Literárny Kežmarok, ktorý bol v tomto roku venovaný 200. výročiu narodenia Ľudovíta Štúra a štúrovcom, spoznal svojich víťazov.
KEŽMAROK. Porota 1. a 2. kategórie základných škôl (ZŠ) v zložení predsedníčka Zlata Matláková a členovia Eva Kollárová a Jozef Brunclík rozhodla o tom, že v kategórii mladší žiaci v poézii bola najlepšia Timea Zábelová zo Základnej školy (ZŠ) v Lokci a v próze zasa Šimon Krišta z Vranova nad Topľou.
Medzi staršími žiakmi sa porota rozhodla v poézii neudeliť prvé miesto, dve druhé miesta obsadili Júlia Platková z Plavnice a Agáta Brozová z gymnázia v Tvrdošíne, ktorá okrem toho zvíťazila aj v próze.
Okrem týchto víťazov porota udelila aj viacero čestných uznaní.
Oslavuje polstoročie
Literárny Kežmarok si pripomína polstoročie svojej existencie.
Napriek spoločenským zmenám a špičkovým technológiám v informatike, stovky slovenských žiakov a študentov aj v tomto roku premýšľali o vlastnej básni alebo jedinečnom príbehu.
"Oceňovali sme literárne práce, ktoré sú svojrázne, nápadité a nechýba im neviditeľná a podmanivá predstavivosť i obrazotvornosť, ale zároveň aj veselosť či autorská sebakontrola," konštatovala Matláková.
Najmladší súťažiaci sú podľa nej autormi každodennosti a len niektorým sa podarilo vytvoriť zvláštne až tajuplné verše.
Viaceré básne vylúčili
Porotcovia museli v prvej kategórii vylúčiť viaceré prevzaté básne, ale aj tie, ktoré väčšinou necitlivo opravili dospelí.
"V próze najmenších sme hodnotili rozprávania, úvahy, bájky, rozprávky, opisy i denníkové záznamy. Tradične najpočetnejšou kategóriou je poézia žiakov vyšších ročníkov ZŠ. Prostredníctvom ich veršov sme mohli vstúpiť predovšetkým na posvätné územie lásky, dodáva Matláková.
Viacerí ocenení autori majú podľa nej to šťastie, že sa pravidelne stretávajú v krúžkoch, kluboch a iných zoskupeniach.
V próze starších žiakov boli podľa poroty najmenej dve desiatky vynikajúcich autorov, ktorí si zaslúžia pozornosť.
Zo 110 literárnych prác napokon vybrali tie najpôsobivejšie.
Ceny aj do Srbska
V kategórii študentov stredných škôl bolo do súťaže prihlásených 367 prác od 135 autorov.
Oproti vlaňajšku to bol výrazný nárast, čo podľa poroty, ktorú tvorili predseda Ján Petrík a členovia Peter Karpinský a Júlia Čurillová, dokazuje pretrvávajúci záujem o Literárny Kežmarok zo strany mladých literárnych tvorcov.
Porotcovia napokon udelili prvé miesto v próze Nicol Hochholczerovej zo Strednej odbornej školy drevárskej v Rimavskej Sobote a v poézii Eme Malíškovej z Gymnázia sv. Františka Assiského v Levoči.
Medzi zahraničnými autormi si v troch kategóriách odniesli prvenstvá Nina Marčoková zo Srbska, Milina Strejčeková tiež zo Srbska a Klaudia Snir z Rumunska.
Kvalita poklesla
"V kategórii stredoškolskej prózy, napriek nárastu počtu prác i prihlásených autorov konštatujeme, že s príchodom nových autorov s menšou mierou literárnych skúseností celková kvalita príspevkov oproti vlaňajšku poklesla," zhodnotil Petrík.
Výraznejší talent vykazovali najmä ocenené súťažné práce, ktoré boli bohatšie nielen štylisticky, kompozične, ale aj myšlienkovo.
V kategórii poézie sa aj tohto roku tematicky vyjadrovali mladí autori k svojim generačným problémom, najčastejšie k prvým láskam a sklamaniam, k vnímaniu okolia s jeho prírodnými krásami, ale aj naštrbenými spoločenskými vzťahmi, vzťahmi medzi priateľmi či v rodine.
"Veľká časť autorov už tradične nedocenila zákony poetiky. Pri snahe o tvorbu rytmicky a rýmovo organizovaným textom sa zväčša uchyľovala k združeným, navyše i gramatickým, málo hodnotným rýmom, mnohým bolo cudzie používanie metafory," dodáva Petrík.
Piati zo zahraničia
Kategórie slovenských študentov žijúcich v zahraničí sa tohto roku zúčastnilo päť súťažiacich.
Podľa poroty ich príspevky aj tento rok zodpovedali jazykovému prostrediu, v ktorom žijú a dostupnosti literatúry, z ktorej čerpajú svoje autorské námety.
"Práce vo všetkých troch kategóriách ani tohto roku neprekročili rámec školských textov, aj keď ich úroveň je na dané podmienky kultivovaná," uzatvára Petrík.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.