Fotograf Miloš Greisel z obce Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinášame v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
SPIŠ. Štôlne na Rotenbergu (Červenom vrchu) patria medzi najvzácnejšie zachované relikty rozsiahleho banského systému v Smolníku.
Historická hodnota
Ich poloha i spôsob razenia, ako aj nálezy baníckych predmetov svedčia o značnom veku i historickej hodnote.
„Baníci totiž začínali s dobývaním ložiska na povrchových a z povrchu ľahko prístupných častiach ložísk. Kopec Rotenberg umožňoval zakladať početné štôlne vo svahu nad Smolníckym potokom, pričom pre razenie boli priaznivé aj horninové typy. Razenie štôlní a práca v dobývkach, ktoré je možné vidieť pri návšteve štôlní na Rotenbergu, môžeme zaradiť možno už do 14. a neskorších storočí,“ hovorí bývalý geológ, v súčasnosti na dôchodku, Marián Jančura.
Už v 15. storočí sa vzhľadom na vyčerpanosť zásob medenej rudy nad úrovňou údolia začalo v Smolníku s prieskumom a otvárkou pod úrovňou terénu a v nasledujúcom 16. storočí sa ťažisko ťažby v Smolníku prenieslo približne na úroveň 2. hlbinného obzoru, čiže približne 50 metrov pod povrch.
Šachta poháňaná vodným kolesom
O existencii baní na smolníckom Rotenbergu svedči zmienka z roku 1497. V 16. storočí sa začala hĺbiť medzi početnými inými aj šachta Rotenberg, poháňaná vodným kolesom.
Areál šachty s príslušnými objektami sa zachoval až do začiatku 20. storočia, potom bol zbúraný.
Aj v 15. a 16. storočí sa na Rotenbergu ťažilo, v inventári smolníckych baní z roku 1634 sa uvádza aj činná dedičná štôlňa Rotenberg, z ktorej boli vyhĺbené tri šachty, v čase vyhotovenia súpisu už zatopené.
„Štôlne a dobývky na Rotenbergu sú znamenitým reprezentantom smolníckeho baníctva medených rúd. Niektoré ich časti boli pravdepodobne razené ešte ručným spôsobom, zvyšná časť pomocou ručného vŕtania s použitím strelného prachu. Na viacerých miestach je možné študovať postupy pri dobývaní a iných baníckych činnostiach. Areál štôlní na Rotenbergu patrí medzi najcennejšie banské technické pamiatky na Slovensku,“ dopĺňa informácie M. Jančura.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.