V obci pod Tatrami sa rozprestiera osada, ktorá je opradená tajomstvom. Jej návštevu si nenechal ujsť ani Jánošík.
ŠTRBA. Malebná obec. Z každej strany nádherné pohľady na Vysoké Tatry. Len málokto vie, že obec je zahalená poriadnym rúškom tajomstva. Obrovský archeologický výskum v nej uskutočnili archeológovia pred približne dvomi rokmi.
V zaniknutej osade Šoldov, ktorá sa kedysi rozprestierala práve na území Štrby, prekvapení nebolo málo.
Pozostatky kostola, ľudské kosti, ktoré sa svojou nadmernou veľkosťou líšia od priemerných ľudských.
Ak je niekto vysoký, je to „Šoldovian“
Stredoveká osada Šoldov sa nachádza pod cestou Štrba-Važec. Túto lokalitu objavil už v päťdesiatych rokoch akademický maliar Alfréd Piffl.
Pri posledných vykopávkach všetkých prekvapili zvyšky cirkevnej architektúry, kamenný kríž, ktorý si svoje miesto našiel v Národnom múzeu v Bratislave a tiež približne dvojmetrové ľudské kostry.
Odvtedy sa v regióne hovorí, že v zaniknutej osade Šoldov žili obri a medzi Štrbanmi sa zvykne žartovať, že ak je niekto vysoký, určite je „Šoldovian“.
Archeológovia však pri výkopoch túto fámu pred niekoľkými rokmi vyvrátili. Tvrdia, že išlo jednoducho iba o vysokých, statných chlapov, pre ktorých tieto predpoklady nie sú ani trocha nezvyčajné.
„Zúčastňovali sa bitiek. Nakoniec vraj skončili porážkou a pôvodní obyvatelia sa údajne potom rozpŕchli do okolitých obcí - Štrby, Važca, Východnej, Hýb, Šuňavy a ďalších. Takže môžeme povedať, že obyvatelia našich obcí majú korene v Šoldove,“ vysvetľuje starosta obce Štrba Michal Sýkora (nez.)
Osada bohatá na poklady
Krásu už teraz zaniknutej osady si nenechal ujsť ani Juraj Jánošík. Zanechal tam odtlačky svojej ruky a nohy a legenda hovorí, že niekde v tomto mieste zakopal aj svoj poklad.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.