Božena Švábová pracuje ako učiteľka na Strednej pedagogickej škole v Levoči. Vedie Detský folklórny súbor Dreveník v Spišskom Podhradí a FS na SPgŠ. Na Pedagogickej fakulte KU v Ružomberku v Inštitúte Juraja Páleša v Levoči má priestor prednášať o zvykoch a tradíciách v rámci predmetu regionálna výchova a viesť seminárne stretnutia, na ktorých majú možnosť učitelia spoznať autentický spišský folklór. Píše a publikuje články o folklóre, podieľa sa na tvorbe pásiem s ľudovými zvykmi a tradíciami.
STUDENEC. Učiteľka Božena Švábová zo Studenca (okres Levoča) zasvätila svoj život folklóru. Zvyky a tradície vštepuje nielen najmenším, ale aj budúcim učiteľkám a vychovávateľkám.
Vyrastala na dedine
Božena Švábová profesionálne tancovala od roku 1982 v prešovskom Poddukelskom ukrajinskom ľudovom súbore a predtým pôsobila vo vysokoškolskom súbore Torysa pri PdF v Prešove.
Čím jej folklór učaroval?
„Slovensko je krajina bohatá na ľudové umenie, ktoré je odrazom myslenia a konania našich predkov. Veľké bohatstvo ľudových tradícií vzniklo na dedinách, kde bol ľud úzko spätý s prírodou a v priebehu roka vykonával rôzne práce na poliach, v domácnostiach, bol zručný a ovládal rôzne remeslá. S folklórom som sa spontánne stretávala od útleho detstva. Vyrastala som na dedine, v starej gazdovskej viacpočetnej rodine, v ktorej sa od jari do jesene pracovalo v záhrade a na poli, na dvore nechýbali hydina a hospodárske zvieratá, v jeseni po zbere úrody sa tlačila kapusta, „skubali“ husi a páralo sa perie, celú zimu sa tkalo na krosnách,“ spomína folkloristka.
Základy v rodine
Základy folklóru teda dostala B. Švábová v rodine.
„Zrejme som to tiež zdedila po svojich rodičoch. Moje rodisko je Studenec, ale aj v Jablonove je jedna časť mojej rodiny, odkiaľ pochádzala moja mama, kde sme najviac chodili na také veľké svadby, na „vešeľe“. Tam som mala možnosť spoznávať rodinnú atmosféru súvisiacu so svadobnou hostinou. Všetky zvyky a tradície, ktoré sa viazali s prípravou pred svadbou, počas svadby a po jej ukončení, sa do mňa pozitívne vrývali a natrvalo sa zapísali. Možno je to aj vo mne,“ zamýšľa sa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.