Pod Spišským hradom dnes štartuje trojdňové podujatie v rámci programu Terra Incognita s názvom Spišský Jeruzalem. Cieľom tretieho ročníka kultúrno-duchovného festivalu je podľa organizátorov pripomenúť si silné duchovné tradície, vyvolať emócie a poskytnúť zážitky, aké na inom mieste na Slovensku nie je možné zažiť.
SPIŠSKÉ PODHRADIE. Vrcholom programu bude iste inscenácia Krížovej cesty, poslednej cesty Ježiša Krista, ktorú režijne pripravil Peter Gombita.
"Taktiež pobožnosť Krížovej cesty v Spišskom Jeruzaleme na Pažici bude určite nezabudnuteľným zážitkom," uviedla riaditeľka Spišského osvetového strediska Vladimíra Barbuščáková.
Bohatý program podľa nej opäť zabezpečí zážitky z mnohých oblastí a žánrov.
Ponúka pestrú paletu viacžánrových vystúpení, v ktorých sa duchovný odkaz prelína s jeho umeleckým vyjadrením a ľudským precítením.
Hradná strela vás povozí
Kto bude mať záujem, môže absolvovať terénne exkurzie, prehliadku národných prírodných a kultúrnych pamiatok - travertínové kopy v okolí Spišského Podhradia a na pamiatku si odniesť medailón pútnika.
"Vítaným doplnením ponuky je možnosť priviezť sa v sobotu 23. mája na podujatie z Košíc historickým vláčikom Hradná strela. Ten odchádza z metropoly východu ráno o 7.45 h," upozornila výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košický kraj Lenka Vargová Jurková.
Bližšie informácie o podujatí, ktoré vyvrcholí v nedeľu 24. mája, sú k dispozícii na internetovej stránke www.osvetasnv.sk.
Nánosy času prekryli minulosť
Silná viera a úcta viedli jezuitov v druhej polovici 17. storočia, keď začali v Spišskej Kapitule a okolí budovať prvú kalváriu na území Slovenska.
Slúžila tým, ktorí v búrlivých dobách nemali odvahu vydať sa na dlhú púť do Jeruzalema alebo im v tom bránil nedostatok prostriedkov či zdravie.
Zo Spišskej Kapituly sa mohli vydať po rovnakej ceste, akou kráčal Ježiš Kristus pred svojím ukrižovaním.
Nánosy času podľa Vargovej Jurkovej prekryli jedinečnosť tohto priestoru a súčasní krajinní architekti ju znovu objavili až pri nedávnych prieskumoch.
Pôvodnú hypotézu o existencii Spišského Jeruzalema potvrdili aj historici.
Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza. Na sprístupnení unikátneho Spišského Jeruzalema verejnosti sa podieľajú Košický samosprávny kraj v spolupráci s Prešovským samosprávnym krajom, Spišským biskupstvom a mestom Spišské Podhradie.
Najstaršia na Slovensku
Symbolické miesta Spišského Jeruzalema v Spišskej Kapitule, na Pažici a Sivej Brade, sa nachádzajú v lokalite svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
"Toto historické pútnické miesto, na pozadí ktorého sa vypína Spišský hrad, sa nachádza pozdĺž bývalej významnej stredovekej cesty Via magna, v súčasnosti na turistickej trase Gotickej cesty," dodala Vargová Jurková.
Symbolická krajina na Pažici je pravdepodobne najstaršou kalváriou na Slovensku, doložené počiatky jej výstavby siahajú do r. 1666.
Kľúčovú úlohu pri vzniku systému kaplniek pritom zohrali spišský prepošt Juraj Bársony a Jezuiti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.