Vášňou Miloša Greisela z obce Hnilčík (okres Spišská Nová Ves) je fotografovanie. Dve desiatky rokov sa venuje dokumentovaniu banských priestorov. Výsledky svojej záľuby prezentoval na výstavách doma aj v zahraničí. Baníctvo na Spiši patrilo v minulosti medzi najrozšírenejšie odvetvia.
SPIŠ. M. Greisel doposiaľ navštívil okolo 80 banských štôlní v spišskom regióne. My vám prinesieme v tejto rubrike zábery najzaujímavejších baní Spiša.
Štôlňa Ľudmila
Štôlňa Ľudmila sa nachádza v lese nad drevenými domami v miestnej časti Roztoky obce Hnilčík na úpätí kopca Borovniak.
„Štôlňa bola upravená pre účely skladovania výbušnín. Predný asi 30 m dlhý vstupný úsek je vystužený starým spôsobom na sucho murovanými lomovými kameňmi ukladanými popri stenách banskej chodby do tvaru lomeného oblúka vo vrchole. Svedčí to o tom, že sklad bol prestavaný zo starej štôlne slúžiacej na dobývanie medi z Hrubej žily v kopci Borovniak,“ informoval M. Greisel.
Okrem vstupného úseku nie sú chodby vystužené alebo inak upravené. Na zemi sú zachované drevené trámové podvaly koľajníc.
Dvere v bani
Podľa slov fotografa, na zabezpečenie skladu proti vniknutiu nepovolaných osôb bola vo vnútri štôlne za vstupným úsekom vymurovaná zdvojená tehlová neomietnutá priečka pôvodne s dvojicou pravouhlých dverí.
Štôlňa pre účely skladu výbušnín bola upravená pravdepodobne banskými spoločnosťami pôsobiacimi v Roztokoch v poslednom desaťročí 19. storočia.
Raritou štôlne Ľudmila je, že je aj v súčasnosti sprístupnená pre verejnosť.
Záujemcovia o exkurziu sa môžu ohlásiť na Obecnom úrade v Hnilčíku alebo v miestnom múzeu, kde im bude umožnené vidieť štôlňu so sprievodom a s odborným výkladom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.