KEŽMAROK. Od stredy 15. apríla môžu súkromné osoby, ale i firmy či iné organizácie prispieť do verejnej zbierky na rekonštrukciu zimného štadióna v Kežmarku.
Po schválení v mestskom zastupiteľstve ju vyhlásila miestna samospráva, ktorá chce zabrániť, aby schátrala aj tá časť športového stánku, ktorá ešte stojí.
"Športovisko neslúži verejnosti, a ak ho takto necháme ďalšie roky, tak nám neostane nič iné, len ho zbúrať. Tento stav trvá už päť rokov a je najvyšší čas to zmeniť. Zisťoval som, ako je to s podporou na dostavbu, prípadne opravu zimných štadiónov od štátu cez Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH). V minulom roku mesto Kežmarok do tejto dotačnej schémy zaradené nebolo, v tomto roku už boli prostriedky rozdelené medzi iné mestá, ktoré mali žiadosti. My sa môžeme pokúsiť získať zdroje až na budúci rok," uviedol v utorok na tlačovej konferencii primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák (vľavo).
Zimný štadión v Kežmarku ostal rozostavaný a nefunkčný po skrachovanej Zimnej deaflympiáde 2011 vo Vysokých Tatrách.
Podľa Ferenčáka však ide v prípade nedokončenia dostavby štadióna aj o chybu zo strany bývalého vedenia mesta. „Skúmame zmluvy, prechádzame celým systémom. Ak naozaj zistíme, že je tam to zavinenie, zvážime kroky aj voči týmto osobám,“ uviedol.
Levoča podporu dostala
Štátnu podporu vo výške jeden milión eur na obnovu zimného štadióna dostalo napríklad mesto Levoča, ktorému podobne ako Kežmarku ostal schátraný stánok kvôli zmarenej deaflympiáde.
V Levoči sa už pracuje na rekonštrukcii, samospráva však stále hľadá prostriedky na dofinancovanie projektu.
V Kežmarku sa naposledy korčuľovalo v roku 2009, prostriedky na obnovu sa snažilo získať už bývalé vedenie mesta.
"My nechceme len čakať, či naša žiadosť, ktorú sme SZĽH už zaslali, bude akceptovaná, ale chceme touto zbierkou prejaviť aktivitu a záujem o tento štadión. Je to taký symbolický krok, neočakávame z toho veľké prostriedky," dodal primátor, ktorý sám prispel sumou 500 eur z vlastného vrecka.
Potrebujú 1,8 milióna eur
Na sprevádzkovanie športového stánku potrebuje mesto zhruba 1,8 milióna eur.
Rozobraný a nefunkčný štadión trápi najmä miestny hokejový klub, ktorý síce legislatívne funguje, avšak žiaci v minulej sezóne trénovali len provizórne v Spišskej Novej Vsi pod hlavičkou mesta Kežmarok.
Štatút klubu by stratili, keby tri roky po sebe nevykazovali žiadnu činnosť.
"Postupnými krokmi by sme mohli obnoviť športové hokejové triedy do pôvodného stavu. V podstate máme na to ešte dva roky. Ešte predtým, než štadión zatvorili, sme mali do 130 žiakov v takýchto športových triedach, mali sme aj juniorov a mužov. V súčasnosti je niekoľko chlapcov, ktorí ešte trénujú v Poprade v žiackych a dorasteneckých kategóriách," priblížil situáciu prezident hokejového oddielu pri Mestskom športovom klube v Kežmarku Peter Hoffman.
Podľa neho v Kežmarku je záujem o obnovu riadnej činnosti klubu a hokejové triedy by sa podarilo naplniť aj preto, že napríklad v neďalekom Poprade je pretlak v mládežníckych mužstvách.
Investovali sa milióny, ostalo len torzo
Primátor Kežmarku je optimista a verí, že do konca roku 2016 sa zimný štadión podarí opäť sprevádzkovať.
"V našom meste fungovala škola s hokejovými triedami, mali sme tu systém športovej prípravy, tréningov, športovcov a za tých viac ako päť rokov to ustalo. Potrebujeme zimný štadión dostavať čo najskôr, aby sa nestalo, že o dva roky už tu nebude mať kto športovať," upozornil Ferenčák s tým, že v minulosti bol zo strany Kežmarčanov veľký záujem aj o verejné korčuľovanie.
Zimný štadión podľa neho treba najprv zastrešiť, opláštiť, ďalej otestovať celý systém, okrem toho tu nefunguje elektrina a nie je tu ani prístup k vode.
Je tu tiež potrebné dobudovať šatne, hľadisko a sprevádzkovať ľadovú plochu.
"V minulosti tu bolo síce preinvestovaných 2,5 milióna eur, dnes je však z tohto štadióna len torzo," uzavrel primátor.
Foto k článku: TASR/Oliver Ondráš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.