Na výstave, ktorá je súčasťou cyklu výstav súčasného výtvarného umenia Rožňavské radiály 2, nechýbali fotografie súčasnej, aj staršej generácie významných jaskyniarov. Výstava Zem nad hlavou – rožňavská jaskyniarska fotografia potrvá do 24. 4. 2015.
ROŽŇAVA. Vernisáž sa uskutočnila 7. apríla a zaznamenala hojnú účasť. S dlhoročnou históriou spolupráce Baníckeho múzea v Rožňave a rožňavských jaskyniarov oboznámila prítomných počas slávnostného otvorenia odborná pracovníčka múzea Gabriela Kolesárová.
Na výstave nechýbali i súkromné zbierky
Slovo dostal aj kurátor výstavy, Norbert Lacko, ktorý informoval o úskaliach fotografovania v podzemí a o jednotlivých autoroch fotografií.
Vystavené fotografie pochádzajú zo zbierok Baníckeho múzea v Rožňave, Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši (fotografie V. Benického) a zo súkromných archívov autorov.
Z radov staršej generácie boli prezentované fotografie významných jaskyniarov Vojtecha Benického, Ladislava Herényiho, Viliama Rozložníka, Arpáda Abonyiho a Vojtecha Zabariho.
Za súčasnú generáciu svoje diela prezentujú Miroslav Hujdič, Jaroslav Stankovič, Milan Kapusta, Tomáš Lázár a Alexander Buzinkay. Všetci autori sú pôvodom Rožňavčania, okrem V. Benického, ktorý ale pôsobil ako správca jaskyne Domica.
Dlhoročná spolupráca s jaskyniarmi
V roku 2001 bol v Baníckom múzeu vytvorený úsek na dokumentáciu svetového prírodného dedičstva, ochrany prírody a jaskyniarstva.
Prispela k tomu okrem iného aj skutočnosť, že okrem stáročných baníckych tradícií má v okolí Rožňavy svoje zastúpenie aj praktické jaskyniarstvo, čo je dané blízkosťou najváčšieho krasového územia Slovenska, Slovenského krasu.
Ďalšou skutočnosťou bolo zaradenie jaskýň Slovenského a Aggtelekského krasu do Svetového prírodného dedičstva v roku 1995.
Spolupráca Baníckeho múzea v Rožňave a rožňavských jaskyniarov je veľmi bohatá a pretrváva prinajmenšom od roku 1956.
S jaskyniarstvom sa u nás začalo pred vyše 65 rokmi
Speleologický výskum, amatérsky aj profesionálny, je základ jaskyniarskej činnosti.
O začiatky amatérskeho jaskyniarskeho výskumu v Rožňave sa zaslúžili osobnosti ako Ladislav Herényi, Viliam Rozložník a Štefan Roda, ktorí začali jaskyniarčiť už v roku 1949 v okolí Bôrky.
Jaskyniarska výstava. Fotografie návštevníkov zaujali. Foto: Patrik Struk
Zaujímavé fotografie. Hostia výstavu chválili. Foto: Patrik Struk
Diviačia priepasť. Fotografia Jaroslava Stankoviča. Foto: Patrik Struk
Vystavené fotografie. Za každou sa skrýva príbeh. Foto: Patrik Struk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.