Aerologické a radiačné centrum Slovenského hydrometeorologického ústavu (AaRC SHMÚ) v Gánovciach pri Poprade po roku opäť otvára svoje brány. V piatok od 9. do 16. hodiny budú môcť návštevníci vidieť, čo všetko v tejto stanici jej pracovníci vykonávajú.
GÁNOVCE. "Tradične každý rok je naším zlatým klincom vypustenie meteorologickej rádiosondy okolo 12. h," uviedol Miroslav Chmelík z AaRC SHMÚ.
Rádiosondy vypúšťa pracovisko v Gánovciach denne ako jediné na Slovensku, vidieť na vlastné oči to však môžu ľudia len raz v roku počas Dňa otvorených dverí. Pomocou rádiosond sa robia merania vo vyšších vrstvách atmosféry, od zemského povrchu až do výšky okolo 33 kilometrov.
"Rádiosonda meria počas letu tlak, teplotu, vlhkosť, smer a rýchlosť výškového vetra a tieto údaje okamžite vysiela na Zem. Potom sú k dispozícii na operatívne využitie," objasnil Chmelík.
Merajú slnečné žiarenie
V Gánovciach sa od roku 1993 zaoberajú aj meraním celkového atmosférického ozónu pomocou Brewerovho spektrofotometra, tiež ako jediní na Slovensku.
Posledných sedem rokov je pracovisko neďaleko Popradu aj národným centrom pre meranie slnečnej radiácie.
"Máme aj množstvo nových prístrojov, napr. na meranie odrazov slnečného žiarenia od zemského povrchu atď.," dodal Chmelík.
Rádiosondážne merania sa v oblasti pod Tatrami robia od roku 1951, najprv bola stanica na popradskom letisku, v roku 1977 sa pracovníci SHMÚ presťahovali do Gánoviec. Momentálne tu pracuje desať ľudí.
"Rádiosondážnych staníc je cca do 900 na celom svete a toto miesto bolo v polovici 20. storočia vybrané tak, aby v podstate zapadalo do tejto siete. Susedné stanice sú napr. v Prahe, pri Varšave, potom je to Užhorod a na juhu Budapešť a Viedeň," objasnil Chmelík.
Dodal, že z popradského letiska do Gánoviec sa stanica presťahovala najmä pre lietadlá, ktoré istým spôsobom narušovali priebeh meraní.
Hľadalo sa teda miesto, kde budú vhodné podmienky na vypúšťanie sond, mimo zastavaného územia a zároveň sa mala dodržať aj nadmorská výška okolo 700 metrov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.