V Tatrách si dajte pozor na lavíny.
VYSOKÉ TATRY. Silné sneženie a vietor. Sneh v Tatrách je nerovnomerne rozmiestnený.
Následkom počasia vznikajú snehové dosky, vankúše a preveje, pri ktorých je stabilita veľmi nízka.
V horskom teréne sa neoplatí podceniť naozaj nič.
Podľa informácii, ktoré uvádza Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby, uvoľnenie (najmä doskových) lavín na strmých svahoch je možné už pri malom mechanickom zaťažení.
Taktiež sa očakáva výskyt menších a stredne väčších spontánnych lavín. V uplynulé dni bol vyhlásený až tretí stupeň lavínového nebezpečenstva.
Pád lavíny v Tatrách je v tomto počasí nevyspytateľný.
„Niektoré z nich spadli samovoľne už na relatívne malých sklonoch (okolo 30°), iným zas dopomohli skialpinisti, alebo lyžiari. Na kritických svahoch zvyčajne stačilo už malé dodatočné zaťaženie. Lavínové nebezpečenstvo je veľmi lokálne a situácia sa môže líšiť od svahu ku svahu. Určite si treba dať pozor na miestach, kde je čerstvý sneh ubitý do dosiek a pri prechodoch zo starého tvrdého snehu na vetrom nafúkané vankúše. Na slnkom osvietených svahoch sa môžu pri oteplení vyskytnúť aj samovoľné lavíny. Tendencia lavínového nebezpečenstva je zotrvalá," uvádza stredisko lavínovej prevencie.
Keď sa oteplí ešte viac nebezpečenstvo lavín sa môže ešte zvýšiť.
Lavína pochovala nosiča
Uplynulý týždeň lavína v Alpách pochovala aj známeho tatranského horského nosiča, 30-ročného horolezca Dušana Hudáka.
Dušan si chcel do Álp zbehnúť iba na pár týždňov. Po návrate mal zásobovať Téryho chatu.
Podľa informácii ho lavína zasiahla na mieste kde pred tým už jedna spadla. Po jeho príchode do laviniska sa spustila ďalšia.
Kým ho našli, od nánosom snehu strávil niekoľko hodín.
Hory podceňovať netreba
Ako nás informoval horský vodca Michal Gerčák, ľudia aj napriek tomu, že sa táto veta neustále opakuje v médiách, často hazardujú so životom.
„Podceňujú hory a podmienky, ktoré v nich vládnu, hlavne v zimnom období a preceňujú svoje skúsenosti, schopnosti a vedomosti," uviedol Gerčák.
Porozprával nám aj príbeh o turistovi, ktorého stretol na chodníku pri Zamkovskeho chate.
„Pýtal sa ma, či je prešliapaný chodník na Téryho chatu. Na moju odpoveď, že cez noc napadlo asi 50 cm nového snehu a spolu so silným vetrom vytvorilo tretí stupeň lavínového nebezpečenstva, vôbec nereagoval a pripomenul mi, že tam už šla veľká skupina ľudí. Zrejme si myslel, že ak pôjdu vo väčšej skupine, tak lavíny im nehrozia," rozpráva Michal.
Paradoxom je, že práve týždeň predtým ako stretol spomínaného turistu, zasiahla lavína iného turistu, presne pod chatou na turistickom chodníku.
„Taktiež veľká lavína z Kráľovského žľabu zasiahla turistický chodník, asi 30 min od Rainerovej chaty smerom do Veľkej Studenej doliny," doplnil horský vodca.
Najviac úrazov sa stáva menej skúseným
Ako nám Gerčák povedal množstvo skúsených turistov, horolezcov a skialpinistov už dnes vlastní lavínovú výstroj.
„Sondu, lopatku, vyhľadávač, ktoré sú nevyhnutné pre kamarátsku pomoc," uviedol.
Väčšina úrazov v zimných horách sa podľa neho stáva skôr menej skúseným, ktorí nevnímajú a neakceptujú riziko pohybu v zasnežených horách.
A pridal aj odporúčanie, čo je najdôležitejšie urobiť pred cestou do Tatier.
„Informovať sa o aktuálnych podmienkach prostredníctvom informácií v médiách alebo priamo v strediskách Horskej záchrannej služby v danej lokalite," uzavrel Gerčák.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Autor: jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.