Minulú sobotu sa na Slovensku uskutočnili nové voľby do orgánov samospráv. V V Harakovciach sa pre nezáujem o posty starostu a poslancov voľby nekonali.
SPIŠ. Uplynulý víkend v sobotu sa na Slovensku konali doplňujúce voľby, ktoré sa týkali 29 obcí.
Volili poslancov
V Spišskonovoveskom okrese volili troch poslancov z troch kandidátov v Chrasti n/Hornádom, pretože v novembrových voľbách bol počet poslancov do 7-členného poslaneckého zboru nedostatočný.
Z 588 voličov prišlo k urnám 28 ľudí.
V okrese Levoča prišli v sobotu do volebných miestností Poľanovčania, aby si zvolili z dvoch kandidujúcich jedného poslanca do obecného zastupiteľstva.
Krátko pred komunálnymi voľbami na konci minulého roku sa totiž jeden z kandidátov na poslanca vzdal kandidatúry.
„Voľby prebehli pokojne. Zo 131 voličov si svoju povinnosť splnilo 45 obyvateľov Poľanoviec,“ informovala Mária Kožárová z miestneho obecného úradu.
Harakovce bez volieb
Voľby v Harakovciach, kde mali voliť starostu a poslancov, sa pre nezáujem o tieto posty neuskutočnili.
V Harakovciach žije v súčasnosti 59 obyvateľov. Starostkou je už tretie volebné obdobie Božena Melíšková (nez.) T
á sa stala hlavou obce v roku 2006 ako jediná kandidátka. Ďalšie dve volebné obdobia už nekandidoval nikto.
V zmysle zákona o obecnom zriadení obec vedie starosta dovtedy, kým novozvolený starosta nezloží sľub. V obci vyhlásili už niekoľko doplňujúcich volieb, ktoré sa ale bez kandidáta konať nemohli.
V najmenšej obci v Levočskom okrese žijú prevažne starí ľudia, mladí odišli za prácou do iných kútov Slovenska alebo do zahraničia.
Starostka nepoberá plat
Nedobrovoľná starostka berie situáciu s nadhľadom.
„Ja s tým nič neurobím. Kompetentní v Bratislave by sa mali zamyslieť, či je to takto správne. Nie sme jediná obec s týmto problémom a myslím si, že sa počet samospráv bez záujemcov o komunálnu politiku bude ešte zvyšovať,“ myslí si starostka.
B. Melíšková za svoju prácu nepoberá plat. Ročný obecný rozpočet predstavuje okolo 10-tisíc eur, čo stačí len na zabezpečenie základných funkcií obce.
Niektoré činnosti potrebné pre fungovanie dedinky si obyvatelia zabezpečujú svojpomocne.
O zlúčení s inou obcou neuvažujú
Legislatíva v takýchto prípadoch ponúka možnosť miestneho referenda o pripojení k susednej väčšej obci Dúbrava. Obe dediny boli v minulosti spojené, po novembri 1989 sa rozdelili.
„Nepovažujem toto riešenie za najšťastnejšie. Ak by sme sa s Dúbravou spojili, naša obec by zanikla. Toto by som ja ani miestni určite nechceli. Ak nikoho nepresvedčím na túto funkciu, možno budem starostkou doživotne,“ konštatuje s úsmevom B. Melíšková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.