Po 22. februári si môže povedať, že už je v polovici. Po maratóne v New Yorku, Berlíne zvládol aj preteky v Tokiu.
ROŽŇAVA. Z viac ako 34–tisíc vytrvalcov skončil v hlavnej kategórii mužov na 584. mieste a dosiahol čas 3:26:39. Oproti času v Berlíne si pohoršil, ale sám tvrdí, že aj keď je čas dôležitý, nie je na prvom mieste. O maratóne v Tokiu sme sa porozprávali s Andrejom Ružíkom.
Maratón v Tokiu ste úspešne zvládli. Ako hodnotíte svoj výkon s odstupom pár dní.
„V prvom rade už účasť na elitnom maratóne zo série World Marathon Major je pre mňa veľký nezabudnuteľný zážitok. Zážitok, ktorý sa nedá opísať. Hlavný cieľ, ktorý si kladiem pred každým maratónom je, aby som úspešne došiel do cieľa. Výsledný čas je dôležitý, ale nie na prvom mieste.“
Čas ste mali o niečo horší ako v Berlíne. Ako to vnímate? Na ktorom mieste ste skončili?
„Je to zaujímavé, že výsledný čas som mal porovnateľný oproti môjmu poslednému maratónu v Berlíne. Tokijský maratón som zabehol v čase 3:26:39. Celkový rozdiel bol presne 82 sekúnd. Myslím si, že je to zanedbateľný rozdiel na trati dlhej 42 km a 195 m. Áno, môžem to hodnotiť, že sa mi nepodarilo zlepšiť môj osobný čas, ale vzhľadom na celkové možnosti prípravy v zimných mesiacoch som veľmi spokojný s celkovým umiestnením v maratóne, ako aj samotným priebehom behu. Z počtu viac ako 34–tisíc bežcov som sa umiestnil na celkovom 3516. mieste. Pričom v hlavnej kategórii mužov som skončil na 584.
Aký bol samotný maratón, ako sa vám bežalo?
„Rád by som trošku priblížil priebeh pred samotným štartom. Na miesto, kde sa uskutoční štart sa musíte dostaviť najmenej tri hodiny pred štartom. V prvom rade musíte prejsť bezpečnostnou kontrolou. Po kontrole sa dostanete do areálu, kde sa môžete rozcvičiť, zahriať alebo odovzdať veci, ktoré si potom vyzdvihnete v cieli. Hodinu pred štartom sa dostanete do samotnej štartovacej zóny a čakáte na slávnostný štart. Samozrejme, nie je to príjemné čakanie pri teplote vzduchu 4 stupne Celzia. Je to nekonečný čas...
Čas, ktorý plynie strašne pomaly. Úvodný výstrel je okamih, na ktorý sme čakali všetci. Od tohto okamihu sa začína samotný beh, na ktorý som sa pripravoval celú zimu. V uliciach japonskej metropoly sa strácam a odkrojujem krok po kroku z celkovej dĺžky 42 km a 195 m.
Až na prvé kilometre, kde je ešte veľká koncentrácia bežcov, sa mi bežalo veľmi dobre. Jednotlivé kilometre rýchlo plynuli. Samotná trať bola vlastne malou exkurziou po Tokiu. Popri trati nám hralo neuveriteľné množstvo hudobných kapiel, ktoré nám dodávali chýbajúcu energiu.“
Prvýkrát ste bežali v Ázii. Bolo prostredie veľmi iné ako v Európe či USA?
„Prostredie bolo porovnateľné. Počasie možno trošku chladné a vlhké. Celkový profil trate bol rovinatý až na niekoľko nájazdov na mosty. Fantastická divácka kulisa od štartu až po cieľ.“
Japonci sú známi svedomitosťou, pracovitosťou. Odzrkadlilo sa to nejako aj v organizácii maratónu?
„Keďže maratón patrí do elitnej série World Marathon Major je organizácia pretekov na vysokej úrovni. Od prevzatia štartového čísla v piatok až po samotný cieľ maratónu je všetko dokonale zorganizované. Veď deň pred pretekmi nič nenasvedčovalo tomu, že sa tu uskutoční beh pre 36–tisíc bežcov, a takisto niekoľko hodín po samotnom behu všetko bolo v pôvodnom stave.
Máte informácie koľko bolo bežcov celkovo? Stretli ste tam aj iných Slovákov?
„Celkovo sa zúčastnilo bežeckého sviatku okolo 36–tisíc prihlásených bežcov. Z čoho samotného maratónu viacej ako 34–tisíc bežcov, zvyšok tvorili bežci charitatívneho behu na vzdialenosť 10 km. Počas celého môjho pobytu som nestretol ani jedného kolegu zo Slovenska. Pre zaujímavosť v maratóne štartovalo päť Slovákov, pričom ja som bol z nich najmladší účastník.“
Zaskočilo či prekvapilo vás niečo? Či už na samotných pretekoch, alebo počas času, ktorý ste v Japonsku strávili.
„Určite som bol príjemne prekvapený čistotou a bezpečnosťou. Veď počas celého môjho pobytu som nevidel smeti na zemi. Ľudia sú až prehnane zdvorilí, ukláňajú sa a v každej situácii chcú pomôcť.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.