Slávny rodák z Jarabiny pri Starej Ľubovni Michal Strenk presne pred 70 rokmi vztýčil americkú zástavu po bojoch na japonskom ostrove Iwo Jima. Krátko nato zahynul.
JARABINA. Z obce sa s rodičmi vysťahoval vo veku troch rokov.
V Amerike aj v súčasnosti jeho meno oslavujú, v štáte Pensylvánia má ich hrdina svoj spomienkový Deň Michala Strenka.
Zomrel vo veku 26 rokov
Z Jarabiny odišla mladá rodina Strenkovcov v časoch vysťahovalectva. Usadila sa v baníckom meste Johnstown v štáte Pennsylvania. Tam prichádzala početná komunita Slovákov z východu.
Michal ako dobrovoľník vstúpil do armády, získal hodnosť seržanta. Zastával funkciu veliteľa hliadky námornej pechoty počas druhej svetovej vojny.
Tá presne 23. februára 1945 vztýčila víťaznú zástavu na vrchole hory ostrova, ktorý bol akousi vstupnou bránou do Japonska.
Slovák z Jarabiny však po pár dňoch, presne 1. marca, zahynul v dôsledku výbuchu granátu. Mal iba 26 rokov.
Jeho telesné pozostatky neskôr previezli do Ameriky na národný cintorín vo Washingtone.
V Jarabine má hrdina viacero symbolov
Na svojho rodáka pamätajú v Jarabine dodnes. Na jeho počesť organizujú turistické pochody, na rodnom dome mu odhalili bronzovú pamätnú tabuľu, ktorú pred pár rokmi venovalo naše ministerstvo obrany.
Michalovi Strenkovi bolo udelené tiež slovenské občianstvo in memoriam.
V Jarabine vlastnia aj nadrozmerný obraz od akademického maliara Mikuláša Dica, ktorý prináša moment vztýčenia zástavy. Má rozmery 4 x 1,20 metra.
Historický moment vztýčenia vlajky aj s Michalom Strenkom zachytil americký fotoreportér Joe Rosenthal.
Za výnimočnú snímku získal prestížnu Pulitzerovu cenu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.