Bežná lupa už nebude múzejníkom natoľko potrebná. Za všetkým stojí práca fotografov.
STARÁ ĽUBOVŇA. Pokrokové 21. storočie prináša múzejníkom i priaznivcom histórie stále viac.
Zbierkové predmety i samotné historické objekty budú pomocou digitalizácie vidieť zreteľnejšie, detailnejšie. Napríklad aj v Ľubovnianskom múzeu.
Na jeden predmet treba aj sedemsto záberov
Aby sa ktorýkoľvek z predmetov podarilo vyšperkovať v 3D alebo 2D zobrazení, fotograf musí uyrobiť stovky súvislých snímok.
„Napríklad na historický príborník potrebujem okolo sedemsto záberov. Predmet musí byť nastavený tak, aby sa s ním už nehýbalo. Nesmie sa meniť ani priestor okolo. Postupne pripravujem zábery z každého pohľadu, odspodu sa dostávam hore pomocou rebríka,“ priblížil fotograf Jozef Česla.
Prekladanie predmetov zaberie viac času
Na fotenie do detailov si fotograf musí vyrobiť aj uzavretý priestor. Postupne v ňom obmieňa zaznamenávané predmety. Drobné i väčšie, všetko je to náročné na manipuláciu s nimi.
Niektorý z predmetov treba vždy doniesť, nastaviť. Niekedy to zaberá viac času ako samotné fotenie.
„Niekedy je to dosť komplikované,“ poznamenal J. Česla. Podľa neho ťažko zhodnotiť, čo sa fotografuje jednoduchšie.
„Možno sú to obrazy, kde postačí aj do dvesto snímok.“
Jozef Česla. Fotograf je pri práci precízny. Foto: rin
Ľubovnianske múzeum vybralo 358 predmetov
Digitalizáciou v týchto dňoch prechádzajú aj predmety a objekty Ľubovnianskeho múzea, teda najnavštevovanejšej kultúrnej inštitúcie v Prešovskom kraji.
„Máme vybraných 358 zbierkových predmetov. Ide o predmety prvej kategórie, napríklad barokové oltáre z hradnej kaplnky, inventár dreveného chrámu i samotný chrám v skanzene. Takisto portréty majiteľov hradu, osobné predmety po španielskej princeznej. Ide asi o najhodnotnejšie i najlepšie zreštaurované a skonzervovné súčasti zbierok,“ povedal Dalibor Mikulík, riaditeľ múzea.
Kultúrny relax – aj takýto môže byť pohľad na výsledok
Pre múzejníkov môže byť výhoda digitalizácie v tom, že už nebudú musieť pracovať so samotným predmetom, ale s jeho vyobrazením za pomoci špeciálneho počítačového programu.
„Budeme to môcť využívať napríklad na vedecké zhodnotenie zbierky, na vzdelávanie vo vyučovacích hodinách, či na tvorbu expozícii a výstav. Takisto to platí pre moderný význam slov ako kultúrny relax. Je to však aj prezentácia navonok,“ poznamenal D. Mikulík.
Originalita je vraj nenahraditeľná
Pohľady v 3D rozlíšeniach by mali byť sčasti zverejnené. Neobávajú sa teda múzejníci, že ich hodnotné zbierky či nehnuteľnosti si možní návštevníci v budúcnosti radšej pozrú za počítačom ako naživo?
„Niečo podobné sme v minulosti zvažovali, ale s tým, aby virtuálne prehliadky boli iba pre ľudí, ktorí nemajú možnosť vyjsť na hrad. Osobne si však myslím, že originalita je nenahraditeľná. Predsa len, návšteva múzea je vždy osobitý zážitok,“ odpovedal riaditeľ múzea, ktoré patrí na Slovensku v mnohom k priekopníkom bezbariérovosti.
Pracovný nástroj. Fotí sa aj za pomoci rebríka. Foto: rin
Fakty
Digitalizácia v múzeách
DDDigitalizáciu realizuje Prešovský samosprávny kraj (PSK) v siedmich múzeách – Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni, Šarišské múzeum v Bardejove, Podtatranské múzeum v Poprade, Krajské múzeum v Prešove, Vlastivedné múzeum v Hanušovciach nad Topľou, Vihorlatské múzeum v Humennom a Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.
Celé to bude stáť takmer 1,5 milióna eur. PSK získal peniaze z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, pričom na nákladoch sa bude spolupodieľať piatimi percentami.
Pamiatky by mali byť zdigitalizované do marca 2015. Za toto obdobie bude zdigitalizovaných 8 124 objektov.
Z celkového počtu digitalizovaných artefaktov bude 30 percent, teda približne 2 500 kusov, do roku 2015 zverejnených na webových stránkach Slovenského národného múzea, na stránkach zaineresovaných múzeí i na webstránke PSK.
Proces digitalizácie sa robí v štyroch technológiách - formou digitálnej fotografie, 3D skenovania, objektovej panorámy a fotogrametriou.
Po zdokumentovaní by mala byť celková veľkosť materiálu približne 100 terabajtov.
rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.