Zvieratá počas zimy bojujú s nedostatkom potravy. Tie sa bez pomocnej ruky človeka môžu ocitnúť v nepríjemnej situácii. Ich denné menu, ktoré im ochranári pripravujú, môžete sledovať aj vďaka kamerám.
TATRY. Nástrahy zimy pomáhajú zvieratám zvládať ochranári i štátne lesy. Pomoc v silných mrazoch a vo veľkom snehu potrebujú hlavne vtáky, ktoré sú v tomto období pri hľadaní potravy bezradné.
Cesta za potravou v zimných mesiacoch pre zvieratá vôbec nie je jednoduchá.
Ich jedálniček, o ktorý sa vedia postarať samé, nebýva veľmi pestrý.
Naším najlepším tatranským skokanom pomáhajú prežiť zimu nachystané jarabiny či soľ, ktoré pre nich pripravili lesníci Štátnych lesov Tatranského národného parku.
Kamzíky sú nároční gurmáni
Keďže kamzíky, ktoré žijú v Tatrách, na rozdiel od svojich alpských kamarátov nezostupujú ani v najkrutejších zimných podmienkach do pásma lesa, spoliehajú sa iba na lišajníky alebo trávu, ktorú sa im podarí nájsť na miestach, kde sneh vyfúklo.
Už predtým, ako prišli prvé mrazy, nazbierali lesníci pre ne viac ako dvetisíc kilogramov jarabiny.
„Kamzíky sú veľmi vyberavé,“ konštatuje Pavol Kráľ, ekológ ochranného obvodu Štrbské Pleso. Prikrmovacie miesto je na Solisku. Schádza tam aj 25 kamzíkov.
„Funguje odvtedy, čo nám ušiel kamzík z rehabilitačného zariadenia. Prešiel cez Štrbské Pleso a vyšplhal sa na Predné Solisko. Obávali sme sa, že do jari neprežije. A tak sme mu hore vyniesli zvyšnú jarabinu, ktorou bol prikrmovaný v rehabilitačnom zariadení. Dúfali sme, že si ju tam nájde. A on si ju naozaj našiel. Smiali sme sa, že neskôr tu naučil chodiť celú kamzičiu čriedu,“ rozpráva Pavol Kráľ.
Zima - najťažšie obdobie pre vtákov
V dôsledku stále sa zhoršujúceho životného prostredia a rýchlych zmien krajiny evidujú ochranári čoraz nižšiu početnosť vtáčích druhov.
„Mnohé z tých, ktoré boli v minulosti celkom bežné, sú dnes už veľmi vzácne,“ informoval nás Pavel Ballo zo Správy Tatranského národného parku.
Nedostatkom potravy v tomto období trpia najmä spevavce. Ochranári ich preto musia dokrmovať.
„Pre vtáčie kŕmidlo vyberáme miesto, ktoré im zaručuje prehľad o okolí. Dôležité je aj to, aby sa v jeho bezprostrednej blízkosti nachádzalo dostatočné množstvo úkrytových stromov ako ihličnanov, krovov alebo hustejšie rastúcich listnáčov,“ uviedol Ballo.
Stromy sú podľa ochranárov potrebné preto, lebo chránia kŕmiace sa vtáčiky pred vetrom, dažďom, ale aj pred ich prirodzenými predátormi, ako sú dravé vtáky a malé šelmy, no tiež pred domácimi a túlavými mačkami.
Vtáky nie sú všežravce
Mnoho ľudí sa snaží spevavcom pomôcť. Ukladá im na parapety okien, prípadne do vtáčích búdok všeličo. Veľmi dôležité je ale vedieť, čo skonzumovať môžu a čo nie.
„Nikdy ich nekŕmime solenými, údenými a praženými potravinami, prípadne cestovinami. Tým by sme im viac uškodili, ako pomohli. Veľmi vhodným krmivom je slnečnica, mak, proso, kukurica, loj, maslo a orechy,“ poradil Ballo.
Ochranári pre ľudí pripravili aj vtáčie kino
Ku kŕmidlám vtákov nastražili kamery.
Po priamych prenosoch najznámejšieho orla na Slovensku, kamzíkoch a svišťoch pod Skalnatým Plesom, či známej bocianej telenovele si teda môžete online pozrieť aj to, čo spevavci najradšej jedia.
„Po minulej zime bola na prenosovej technológii vykonaná údržba. Tá prešla renováciami, na ktoré sme využili aj podnety a nápady divákov. Kamera je umiestnená hlboko v lese, kde očakávame rozmanité druhové zloženie vtáctva, no zaujímavé je aj jej sledovanie počas noci, pretože je prisvietená infra reflektorom,“ uviedol Ballo.
Kamzíky. Dokrmujú ich jarabinou. Foto: MT
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.