Žiadne lego, hracie konzoly či bábiky, ktoré sa podobajú na upírov. V Kežmarku stavili na klasiku a rozhodli sa deťom ukázať, ako vyzerali hračky kedysi.
KEŽMAROK. Na netradičnej výstave hračiek v meštianskom dome môžete vidieť káčera na kolieskach, prototyp prvého kočíka, v ktorom sa vezie prototyp prvého plyšového macka. Všetky končatiny je mu možné doslova obrátiť naruby.
Je tam aj nábytok pre malé slečny, ale i traktory či autá vyrobené iba z plechu.
Múzeum v Kežmarku pripravilo výstavu, ktorá staré mamy vráti do detských čias a deti prenesie do storočia, v ktorom nebolo všetko elektronické, ale vyrobené z materiálov, ktoré sa dnes pri výrobe hračiek iba tak nevidia.
Hračky existovali od nepamäti
Prechádzate z miestnosti do miestnosti a máte pocit, že ste súčasťou starého príbehu. Všetko sa začalo písať v prvej polovici 20. storočia.
Ako nám povedala pracovníčka Meštianskeho domu a tiež sprievodkyňa týmto detským svetom Mária Ihnačáková, hračky medzi nami boli vždy, ale stále v inej podobe.
„Najprv si deti iba hádzali kamienky a teda tie považovali za svoje hračky, neskôr prechádzali na drevené hračky, kočiariky a bábiky, “ uviedla Ihnačáková.
Väčšina hračiek patrila rodine Fedákovcov
Zbierkové predmety, ktoré na tomto mieste môžete vidieť, pripravilo kežmarské múzeum v spolupráci so Starou Ľubovňou a Balneologickým múzeom z Piešťan.
„Pre Starú Ľubovňu najviac tých hračiek vyzbierala pani Margita Fedáková,“ povedala Ihnačáková.
Väčšina z nich pochádza z dielne jej vlastnej tety. Zahanbiť sa ale nenechala ani riaditeľka múzea Erika Cintulová, tá sa rozhodla vystaviť svoju vlastnú bábiku.
„Má na sebe už iné šaty, je vyrobená z nejakej tvrdenej gumy, veľmi zaujímavý materiál,“ prezradila nám Ihnačáková.
Prvého plyšového macka zostrojila pani na vozíku
Meštiansky dom teda za svojimi múrmi ukrýva množstvo zaujímavostí. Medzi hračkami dokonca nájdete aj prvého plyšového macka.
Margaritte Steiff, ktorá ho ako prvá zostrojila, si v šití našla záľubu, ruky jej, na rozdiel od nôh, vynikajúco slúžili.
„Nechodila, mala obrnu, ale ručičky jej skvelo išli, ako prvú hračku najprv vymyslela sloníka pre svojho brata a potom sa zrodil pod jej rukami prvý plyšový macík. Mal otáčajúce sa končatiny, tak sa s nim dalo veľmi dobre manipulovať,“ prezradila nám sprievodkyňa.
Okrem neho sa návštevníci múzea môžu zoznámiť s viac ako osemdesiatročným koníkom, somárikom na kľúčik a dokonca aj s drevenou hrou Tivoli.
Strieda sa škola za školou
Ako sa nám sprievodkyňa priznala, odkedy táto výstava do meštianskeho domu zavítala, musí makať na plné obrátky.
Strmými schodmi domu vyjde do dňa aj niekoľkokrát. Bolestné jej však poskytuje radosť v detských očiach.
„Keď deti vidia tie hračky, reagujú na ne veľmi dobre, ukazujú prstom a kričia 'vidíš, také má naša babka doma',“ vraví sprievodkyňa.
Na týchto hračkách je podľa jej slov najkrajšie to, že sa na nich dá nájsť niečo, čo je milé pre všetkých.
Margaritte Steiff. Ako prvá ušila plyšového medveďa. Foto: jp
Takto vyzerali hračky kedysi. Prevládali nábytky pre dievčatá i spoločenské hry. Foto: jp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.