Pred Priemyselným parkom v Prakovciach sa vo štvrtok stretli zamestnanci Railway Casted Components, aby sa dozvedeli, čo bude s nimi ďalej. Vyše 300 pracovníkov je od novembra na 60 percentách platu, od decembra im na účty neprišli žiadne peniaze. Odborári, ktorí s vedením firmy rokovali vyše dve hodiny, nepriniesli uspokojivú odpoveď. Do konca marca sa rozhodne, čo bude s prakovskou zlievarňou.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PRAKOVCE. Na protestnom stretnutí sa vo štvrtok stretlo okolo 150 zamestnancov spoločnosti Railway Casted Components (RCC) v Prakovciach (okres Gelnica), aby vyjadrilo nespokojnosť svojmu zamestnávateľovi. Pre pozastavenie výroby je na 60 percentách platu od novembra 334 pracovníkov. Od decembra však nedostali od zamestnávateľa ani cent.
Tri mesiace bez vyplatenej mzdy
Posilnená bezpečnostná služba zamestnancov do areálu Priemyselného parku, v ktorom sídli RCC, nepustila. Vyše hodiny tak vyčkávali pracovníci RCC pred vrátnicou na závery z rokovania medzi vedením firmy a odbormi.
„Nikto nám doteraz nič konkrétne nepovedal. Nemáme žiadnu istotu. Chceme konečne poznať pravdu a vedieť, či pôjdeme na úrad práce alebo budeme znovu pracovať,“ vysvetlil jeden z prítomných, Milan Kovaľ.
Miroslav Bíly pracuje v RCC od začiatku spustenia prevádzky. „Som tu od januára 2013. Mám pracovnú zmluvu na neurčito a neviem, čo ďalej. Očakávam, že sa o tom rozhodne dnes. Dúfame, že dostaneme priaznivú odpoveď a opäť sa zamestnáme. Sme prakticky tretí mesiac bez peňazí. Ľudia sú na dne nielen finančne, ale aj psychicky. Nezvládame túto situáciu. Je to pre nás zúfalá situácia,“ skonštatoval M. Bíly.
On a niekoľkí ďalší zamestnanci podali trestné oznámenie v súvislosti s nevyplácaním miezd v prakovskom závode.
Výsledky rokovania
Člen predsedníctva OZ KOVO Ján Šlauka predstúpil pred čakajúcich po skončení stretnutia s vedením spoločnosti.
„Rokovanie trvalo dlho, pretože sme potrebovali zistiť situáciu, v ktorej sa firma nachádza. Žiaľ, pre zamestnancov je situácia zlá. Rokovanie s generálnou riaditeľkou sme uzavreli s tým, že zamestnávateľ je ochotný túto firmu riešiť a hľadá kroky, ako postúpiť ďalej. Má nejaké vízie. Svojim zamestnancom sľubuje, že sa do konca budúceho mesiaca dozvedia, či nastúpia do práce alebo táto firma skončí,“ zhodnotil výsledky rokovania.
Ako dodal, odborári sa pýtali aj na to, kedy dostanú zamestnanci peniaze. Vedenie túto otázku nevedelo zodpovedať. Tvrdilo, že peniaze na účtoch nemá a nemá teda ani na mzdy zamestnancom.
„Od marca budú všetci zamestnanci, ktorí sú doma, platení podľa priemernej mzdy za každý deň, pretože ide o prekážku v práci. Šesťdesiat percent sa zrušilo, pretože nároky zamestnancov neboli doteraz vyplatené. Je tu tiež možnosť ponuky práce v inej firme v rámci holdingu, ktoré prebehne osobnými pohovormi. Žiadal som vedenie spoločnosti, aby pred vás predstúpilo, aby sa s vami stretlo. Generálna riaditeľka RCC však nechcela prísť,“ zdôraznil Šlauka.
Stretnutie s generálnou riaditeľkou
S takýmito výsledkami však postávajúci spokojní neboli. Spŕška kritiky sa spustila zo strany zamestnancov na odborára. „Načo sú nám odbory, nič ste neporiešili. K čomu je dobrá priemerná mzda, keď peniaze tak či tak neuvidíme! Zbytočne ste rokovali! Prečo nepríde riaditeľka medzi nás, bojí sa? Prečo tu dnes nie je Fico, chodí len na otváranie firiem?“ ozývali sa nahnevaní ľudia.
Novinárov prijala generálna riaditeľka RCC Irina Mileva. Tá prečítala oficiálne stanovisko spoločnosti k aktuálnej situácii v zlievarni a na otázky novinárov nebola ochotná odpovedať.
Oficiálne stanovisko spoločnosti RCC
Spoločnosť RCC si uvedomuje situáciu, v akej sa ocitli zamestnanci. Firma ale od konca roka nedisponuje dostatočnými finančnými prostriedkami, ktoré by jej umožnili vyplatiť mzdy. Zo schválenej štátnej pomoci na úrovni 10 miliónov eur spoločnosť doteraz vyčerpala 32 percent, pričom všetky tieto prostriedky boli použité na výplaty miezd v novovytvorených pracovných pozíciách. V súčasnosti každý deň hľadáme všetky dostupné možnosti, ako vyriešiť situáciu firmy a jej zamestnancov. O týchto aktivitách sme dnes informovali aj zástupcov OZ KOVO.
Situácia, v akej sa ocitli firma a jej zamestnanci, je dôsledkom rusko-ukrajinského konfliktu, západných sankcií voči Rusku a následných obrovských výkyvov kurzu rubľa. Stretli sa tu všetky možné zlé faktory, s ktorými nikto pri rozbehu fabriky nemohol počítať. Majitelia firmy a výkonný manažment sa každý deň pokúšajú nájsť riešenie, ktoré by pomohlo našim zamestnancom.
Autor: Eva Šoltýsová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.