BRZOTÍN. Na území Národného parku (NP) Slovenský kras prebieha tzv. zimné sčítanie netopierov v podzemných priestoroch tohto najväčšieho krasového územia na Slovensku.
"Cieľom akcie, ktorá sa v zimných mesiacoch pravidelne organizuje už od roku 1991, v období od začiatku decembra do polovice marca, je sledovanie zmien početnosti jednotlivých druhov netopierov v rámci monitorovaných zimovísk," uviedol Štefan Matis zo Správy NP Slovenský kras.
Odborníci (chiropterológovia) zo Správy NP Slovenský kras a partnerských organizácií kontrolujú každoročne vybrané jaskyne a priepasti, aby zistili druhové zloženie a početnosť týchto živočíchov.
Zimoviská netopierov na území Slovenského krasu patria medzi najvýznamnejšie na Slovensku a niektoré dokonca aj v rámci celej Európy.
[content type="avizo-clanok" id="7638743" url-type="sme-article" title="Prinášame aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/1/55/5591041/5591041.jpeg?rev=2"][/content]
Je tu takmer tisíc jaskýň a priepastí
Na tomto území sa nachádza takmer 1000 jaskýň a priepastí, ktoré poskytujú ideálne podmienky pre výskyt týchto živočíchov.
"V sledovaných zimoviskách je každoročne zaznamenaný výskyt až 20 druhov netopierov, čo predstavuje najbohatšiu druhovú skladbu v rámci jedného územného celku na Slovensku. Výnimočný je aj celkový počet sčítaných netopierov, ktorý presahuje 60 000 jedincov," informoval Matis.
K najpočetnejším druhom na zimoviskách Slovenského krasu patrí večernica pestrá, ktorá tu zimuje v počte okolo 50 000 jedincov.
Najvzácnejšími zimujúcimi druhmi sú podkovár južný, podkovár veľký, lietavec sťahovavý a netopier pobrežný, ktoré zimujú vo väčšom počte iba na tomto území.
Výsledky výskumu predstavujú podľa odborníkov významné vstupné údaje nevyhnutné pri zabezpečovaní manažmentových opatrení na ochranu jednotlivých zimovísk a konkrétnych druhov netopierov.
"V pondelok sme uskutočnili zimné sčítanie netopierov v jaskyniach a opustených banských dielach Horného vrchu, kde zaznamenali výskyt 11 druhov netopierov v počte viac ako 300 jedincov. V skontrolovaných podzemných priestoroch bol najpočetnejším druhom netopier ostrouchý, ktorý tu tvorí jednu z najväčších kolónií tohto druhu na Slovensku," priblížil Matis.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.