Tu zvlášť platí – kto neprežil, nepochopí. Ľudia, ktorí bývajú blízko Ľubického potoka, už nevedeli, čo robiť. Veľké povodne ich zasiahli v roku 2010, minulý rok s prírodným živlom bojovali opäť. Okrem dvorov im však pretiekli už aj nervy. Petíciou rozoslanou na rôzne miesta bojovali za to, aby im voda už život nestrpčovala.
KEŽMAROK. Vyzerá to tak, že Kežmarčanov ich boj posunul ďalej. Konečne sa dočkajú protipovodňových opatrení.
Nový primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák (Smer) chystá prestavbu mosta na Severe a rokuje s Prešovským samosprávnym krajom o vyriešení mosta v Ľubici.
Vodohospodári sa už pripravujú na výstavbu prvého poldra.
Most na sídlisku Sever je vo vlastníctve mesta, spája ulicu Hradská cesta s ulicami Pod lesom a Severná. Z hľadiska protipovodňových profilov predstavuje prekážku v toku.
Ako informovala radnica, v súčasnosti prebiehajú projektové práce a rokovania s vlastníkmi technickej infraštruktúry.
„Mesto Kežmarok v tomto roku plánuje jeho prestavbu, ktorou sa docieli maximálny možný prietok. V rozpočte mesta je na túto investíciu vyčlenených 230-tisíc eur,“ uviedol Ferenčák.
Na dramatický priebeh vývoja povodní v meste Kežmarok má značný vplyv aj nedostatočná prietokovosť mostných objektov na toku Ľubica.
„Most na štátnej ceste II. triedy II/536 na Ulici Jakuba Kraya je vo vlastníctve Prešovského samosprávneho kraja. Mesto Kežmarok rokuje s vlastníkom mosta vo veci jeho úpravy s cieľom zvýšenia prietočného profilu,” informoval Ferenčák.
Dobré správy prichádzajú aj od vodohospodárov
Projekty, ktoré boli vypracované na začiatku, ešte v čase predošlých povodní, boli zamietnuté ministerstvom životného prostredia.
„Prvýkrát to bolo z dôvodu nesplnenia výberových kritérií – pri obmedzenom množstve financií v rámci výzvy boli uprednostnené projekty s vyšším počtom získaných bodov v rámci odborného hodnotenia. Druhýkrát to bolo z dôvodu nesplnenia kritérií odborného hodnotenia žiadostí o nenávratný finančný príspevok – nedostatočný počet získaných bodov v rámci skupín kritérií vhodnosť a účelnosť realizácie projektu a spôsob realizácie projektu,“ uviedol v júni pre Korzár hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano.
Teraz to vyzerá sľubne.
„Zabezpečenie protipovodňovej ochrany v povodí potoka Ľubica bude realizované vybudovaním sústavy štyroch poldrov. Bude to polder na potoku Ľubica, polder na potoku Ľubička, polder na Tvarožianskom potoku a polder na Dúbravskom potoku,“ uviedol Ľuboš Krno, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Na poldri v bývalom vojenskom pásme sa začne pracovať
Najdôležitejší polder, teda suchá nádrž, ktorá zadrží rozhodujúci objem povodňovej vlny, sa nachádza v bývalom vojenskom pásme Javorina.
Hrádza poldra bude umiestnená na potoku Ľubica pod sútokom Ľubice s Ruskinovským potokom.
„Predpokladáme, že samotná výstavba poldra na potoku Ľubica sa začne v druhej polovici tohto roka a výstavba ostatných troch v roku 2016. Predpokladaný čas výstavby je zhruba 2 roky,“ informoval Krno.
Ako dodal, stavebný zámer a zámer na posúdenie vplyvu stavby na životné prostredie je momentálne na stole na ministerstva životného prostredia.
Vysporiadať musia ešte aj majetky
Polder bude zasahovať aj do majetku ľudí. Práve majetkovoprávne vzťahy by podľa slov Krna výstavbu suchej nádrže ešte mohli skomplikovať.
„Prieťahy s vlastníkmi nehnuteľností, ktoré investor bude chcieť majetkovoprávne usporiadať, môžu negatívne ovplyvniť začiatok výstavby a tým oddialiť protipovodňovú ochranu mesta Kežmarok a obcí Ľubica a Záľubica,“ podotkol Krno.
Kežmarčania sa nevzdávali
Presne tak ako pred štyrmi rokmi, aj po posledných povodniach spisovali Kežmarčania petíciu. Tentoraz sa nevzdávali a boli odhodlaní podať ju až na ministerstvo.
Prvá iniciatíva prišla od Dariny Babčanovej z Ľubickej cesty, ktorej povodne pred štyrmi rokmi vzali manžela. Psychicky to neuniesol a skolaboval.
So slzami v očiach pri posledných povodniach hovorila, že pred ich problémami všetci zatvárajú oči: „Všetkým, ktorí ste boli vytopení, strašne držím palce a som s vami, pretože trpíte tak ako ja. Držme sa spolu a bojujme, aby Ľubický potok bol konečne vyregulovaný,“ uviedla Babčanová.
Rozhorčených Kežmarčanov vtedy prijal primátor Igor Šajtlava (nez.), prednosta úradu Ladislav Faix a Eva Kelbelová, vedúca oddelenia územného plánovania a výstavby.
Keďže staré vedenie konalo veľmi pomaly, obrátili sa obyvatelia na vtedajší okresný úrad.
Ten putoval s petíciou priamo pred premiéra.
Ak sa podarí postaviť aspoň jeden z potrebných poldrov, ich snaha nevyjde nazmar.
jp
Petícia Kežmarčanov. Poldre si zrejme po rokoch vydobyli. Foto: jf
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.