Na rieke Poprad narátali v minulých dňoch takmer tritisíc vodných vtákov. Suverénne najviac je divých kačíc, avšak vďaka teplu sa v povodí objavili v hojnom množstve aj sťahovavé kormorány.
STARÁ ĽUBOVŇA/POPRAD. Aby boli počty čo najpresnejšie, dobrovoľníci musia vodné trasy prejsť v priebehu niekoľkých hodín.
Sčítavanie pomáha spoznať, či porovnávať populácie vodných vtákov z rôznych pohľadov.
Medzinárodné sčítanie vtáctva prebehlo pred pár dňami aj v povodí rieky Poprad. Už pravidelne sa ho zúčastňujú iba dobrovoľníci.
„Po celom Slovensku máme rozdelených vyše štyristo úsekov riek s 2,5-tisíc kilometrami. Ďalej sú to jazerá a priehrady. Mne pripadá na starosť úsek rieky Poprad, od Mengusoviec v Tatrách až po Mníšek nad Popradom, kde rieka prechádza do Poľska,“ vysvetlil Matej Repel zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti, hlavný koordinátor sčítania na Poprade.
Sčítavajú milovníci prírody
Na sčítavanie vodných vtákov prichádzajú iba dobrovoľníci, milovníci prírody. Teda ak ste náhodou niekoho v povodí zazimeného terénu v predminulý víkend stretli, mohli to byť práve oni.
„Radi pri podobných akciách pomáhame a vnímame to ako prospešnú činnosť. Je našou povinnosťou ochraňovať prírodu a toto sčítavanie môže slúžiť pre budúce koncepcie,“ prezradil Milan Ružík, jeden z dobrovoľníkov zo Starej Ľubovne.
Doprevádzal ho aj šéf ochrany prírody z Pieninského parku.
„Podobné sčítavanie nám môže priniesť nové argumenty, ktoré potrebujeme do rôznych súhlasných stanovísk. Celé je to o prírode,“ poznamenal Vladimír Kĺč.
Raritou bol najväčší dravec orliak
Matej Repel porozvážal ľudí okolo riek a sám zapisoval čiarky.
Prechádzanie celého toku Popradu tentoraz dobrovoľníci zvládli počas soboty a nedele. Každý z nich zodpovedal za dohodnutý úsek.
„Na Poprade sme mali 15 úsekov, spolu sme tak prešli 130 kilometrov popri povodiu. Podarilo sa nám narátať 2 945 vodných vtákov, medzi nimi jedenásť druhov.“
Najvýraznejšie číslo dosiahli kačice divé v počte 2 103 kusov, čajok bolo 366 a výrazné číslo 250 dosiahli aj kormorány, ktoré k nám prileteli zo severu Európy.
„Raritou bol jediný kus orliaka morského,“ dodal M. Repel. Ide o nášho najväčšieho hniezdiaceho dravca. Podľa neoficiálnych zdrojov, na Slovensku žije iba desať párov tohto druhu.
Voda je rozmrznutá, prišli kormorány
Výsledné trojtisícové sčítanie je vyššie číslo a je zaujímavé ho porovnať. Napríklad pred dvomi rokmi napočítali na Poprade v približne rovnakom termíne až o tisíc kusov vodného vtáctva menej.
Podľa ornitológov je to spôsobené teplom. Poprad totiž v tom čase nie je zamrznutý.
„V roku 2013 sme tu nemali ani jedného kormorána, tentoraz až 250,“ podotkol M. Repel.
Podobné sčítavanie na Slovensku prebieha od roku 1992.
Čajky. Tých bolo na Poprade viac, ako po iné roky. Foto: archív Vlado Kĺč
Počítanie. Rátajúc kŕdeľ musí byť mapovateľ sústredený. Foto: archív Vlado Kĺč
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.