Vo verejnosti zarezonovala informácia o hromadnej intoxikácii ľudí kysličníkom uhoľnatým na zimnom štadióne v Čani počas hokejového zápasu. Zaujímalo nás, či takýto prípad nehrozí aj návštevníkom zimného stánku v Spišskej Novej Vsi.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V súvislosti s udalosťami na zimnom štadióne v Čani nás oslovili naši čitatelia, ako je to s bezpečnosťou na zimáku v Spišskej Novej Vsi.
Znížené riziko
Spišskonovoveský štadión sa radí na Slovensku medzi tri najkrajšie. Jeho kapacita je 3800 miest na sedenie, 1700 na státie.
Správca a prevádzkovateľ objektu STEZ Spišská Nová Ves sa od roku 1996 intenzívne venuje modernizácii objektu zimného štadióna.
„Po rekonštrukcii chladiaceho systému na našom štadióne a zakúpení elektrickej rolby sme zabezpečili to, že náš zimný štadión patrí medzi najekologickejšie na Slovensku. Chladiace médium je v systéme ľadovej plochy, nebezpečný čpavok sme nahradili ekologickou chladiacou kvapalinou Coolstar. Diváci ani hráči nemajú byť čím ohrození,“ zdôraznil riaditeľ Správy telovýchovných zariadení Spišská Nová Ves Ján Magdoško.
Preventívne cvičenia
Podľa jeho slov z celého objektu zimného štadióna, kde sa v minulosti nachádzalo 6–tisíc kg čpavku, je dnes nebezpečná látka iba v strojovni v množstve 300 kg.
„Strojovňa zimného štadióna je vybavená moderným zabezpečovacím systémom proti úniku s bezpečnostnými senzormi, nainštalovanými na autonómny systém varovania, ktorý je umiestnený aj na streche hotela Šport. Aktívne spolupracujeme s kontrolou z Civilnej ochrany a pravidelne uskutočňujeme preventívne cvičenie všetkých záchranných zložiek v prípade havárie,“ dodal riaditeľ.
S oxidom uhoľnatým majú tiež svoju skúsenosť
Skúsenosti s nebezpečným plynom a súčasný stav opísal strojník Viktor Jánošík, ktorý pracuje na zimnom štadióne už štyridsať rokov.
„Pri úprave ľadovej plochy rolbou na propán–bután, ktorú sme mali v minulom období, sme dosť často pociťovali závraty a bolesti hlavy po vdýchnutí CO. Na túto skutočnosť si isto spomínajú hráči aj diváci. Pri nedokonalom spaľovaní nielenže smrdel celý zimák, ale mali sme aj menšie zdravotné problémy. Plus sa muselo intenzívne vetrať. Stalo sa, že sme zopárkrát museli aj počas zápasu a tréningu v kanáli pod ľadovou plochou odstraňovať únik čpavku. Sme radi, že tieto problémy sú za nami a môžeme na to iba spomínať,“ skonštatoval V. Jánošík.
Teraz cez deň upravujú ľadovú plochu a v noci dobíjajú batérie.
V zálohe je ešte motorová rolba, ale tá sa využíva len pri orezávaní ľadu a skôr ako záložný zdroj v prípade poruchy tej elektrickej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.