Ešte na Vianoce krúžil v Hniezdnom pri Starej Ľubovni zabudnutý bocian. Tuhú zimu, ktorá prišla po sviatkoch, však zrejme neprežil, ostalo po ňom prázdne hniezdo.
HNIEZDNE. Operenec podľa všetkého nestihol odletieť do Afriky s ostatnými bocianmi na konci leta. Teplé počasie mu spočiatku prialo, nevydržalo však dlhšie.
„Ešte tesne pred Vianocami som ho tu vídaval. Neskoršia zima i mrazy mu však zrejme nedovolili prežiť,“ prezradil nám muž z Hniezdneho, ktorý má pozemok v susedstve bocianieho obydlia za tunajšou farou. Bociana pozoroval dlhší čas, čudoval sa, keď zostal sám.
Bocian môže zabudnúť odletieť
Život bocianov pozorne sledujú aj ochranári z Pieninského národného parku (PIENAP). Podľa nich sa občas stane, že bocian pozabudne odletieť do teplého prostredia spolu s ostatnými.
„Stáva sa to. Bocian neodletí, lebo nemá dostatok síl, alebo sa u nás zabudne. Okrem Hniezdneho sme zaregistrovali takéhoto bociana vo Výbornej (okres Kežmarok – pozn. red.),“ povedala Katarína Kisková zo štátnej ochrany Pienap-u.
Prežitie bociana počas zimy je u nás takmer nemožné
Odchytiť bociana pre jeho záchranu je aj pre ochranárov poriadne zložitá úloha. „Neraz sa stane, že ho obkľúčime aj piati, no chytiť sa ho nepodarí,“ poznamenala K. Kisková.
Podľa nej, kým má bocian dostatok potravy v podobe hadov, či hrabošov, tak prežíva. Po primrznutí už je to ťažšie.
Prežitie bociana v našich končinách počas zimy je vraj iba veľmi zložité. Predsa len je severovýchod Slovenska charakteristický chladným počasím.
„Sú prípady, že bociany ostávajú na juhu Slovenska. U nás však ide o ojedinelý jav,“ poznamenala K. Kisková.
V Hniezdnom sú evidované dve bocianie hniezda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.