Pohľadnice sú dnes skôr výnimkou, ako bežným pozdravom. Vďaka nim však mohla byť minulosť úchvatná. Veď fotografia z miesta poslania a napísané slová skrývajú v sebe históriu i príbeh zároveň.
STARÁ ĽUBOVŇA. Ľubovnianske kúpele, Ľubovniansky hrad i mesto pod ním boli na pohľadniciach vyobrazované aj v minulosti. Ten, kto kartičky posielal, na ne dopísal okrem pozdravov neraz aj zaujímavý príbeh.
„Na jednej z nich sa píše, že v Ľubovni je “plano a draho“, ale pisateľ tiež oznamuje, že v dome, kde býval, žila pekná “kišasoňka“ a na úrade pracuje “plavá a brejlatá“,“ priblížila obsah jednej z pohľadníc Františka Marcinová, dokumentaristka z Ľubovnianskeho múzea.
Práve ono sa môže pochváliť úžasnou zbierkou pohľadníc, ktoré získalo iba nedávno. Všetky sa týkajú regiónu Starej Ľubovne. Žiaľ, objavili sa na nich i smutné príbehy.
V roku 1914 píše istá rodina zrejme z Moravy o tom, ako musí utekať. Doma im zničili dom, pravdepodobne ich zasiahla vojna.
Jediný spôsob, ako odovzdať pozdrav
Podľa múzejníkov majú pohľadnice nevyčísliteľnú hodnotu.
„Ide o výnimočnú kolekciu 117 kusov pohľadníc, doteraz sme ich mali desať. Historicky sú veľmi cenné, pretože zobrazujú objekt v danej dobe, zaujímavý príbeh či korešpondenciu – teda to, ako fungovala pošta, aké sú na nej známky, kto komu písal, akou formou. Bol to čas, kedy nepoznali emaily, žiadne sociálne siete. Bol to možno jediný spôsob, ako niekoho pozdraviť, či zanechať mu odkaz,“ poznamenal Dalibor Mikulík, riaditeľ múzea.
Dodal, že niektoré pohľadnice majú vyše sto rokov a často vytvárali obraz danej doby.
Ľubovnianske kúpele udivujú svojou veľkosťou
Na mnohých pohľadniciach sú fotografie z Ľubovnianskych kúpeľov, v minulosti veľmi významných pre rekreantov.
„Zaujali ma svojou veľkosťou a množstvom kúpeľných domov. Nachádza sa tam kolonáda i jazero s ponukou člnkovania. Samozrejme, oslovili ma aj pohľady na hrad a podhradie i mesto Stará Ľubovňa. Pre mňa je však najcennejšia pohľadnica s etnografickým motívom – Priadka z Plavnice,“ povedal D. Mikulík.
Úctivé oslovenia trvácnou ceruzou boli bežné
Múzejníci na pohľadniciach oceňujú krasopis, pekné a úctivé oslovenia. Najstaršia pohľadnica pochádza z roku 1899 a ide o ručnú výrobu, na ďalšej je vyobrazený na známke československý prezident Masaryk.
Veľké množstvo pohľadníc je v maďarčine, nemčine, mladšie sú v slovenčine. Písané sú kvalitnou, teda hlavne trvácnou ceruzou.
Pohľadnice pre múzeum pochádzajú od zberateľa z Kežmarku. V blízkej budúcnosti ich plánujú vystaviť.
Poškodená. Zbierka je zachovaná, zničená je jediná pohľadnica, zrejme z nej niekto odtrhol známku. Reprofoto: rin
Podmanivé. Ľubovnianske kúpele s množstvom domov, kolonádou i jazierkom. Nechýba ani dominanta hradu. Reprofoto: rin
Múzejníci. Zbierka 117 kusov pohľadníc je podľa nich nevyčísliteľná. Foto: rin
Fontána kedysi. V parku v centre Starej Ľubovne má dnes inú podobu. Reprofoto: rin
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.