Návštevnosť Ľubovnianskeho múzea dosiahla za minulý rok historické maximum. Hrad i skanzen si pozrelo vyše 145-tisíc platiacich návštevníkov.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
STARÁ ĽUBOVŇA. Absolútne čísla prekonali tie z roku 2008, keď bránami hradu a skanzenu prešlo 142-tisíc ľudí.
Všeobecne to bol rok považovaný za najúspešnejší v cestovnom ruchu v oblasti Spiša.
Podľa riaditeľa múzea Dalibora Mikulíka za rekordnými číslami je najmä ľudský faktor.
„Našim návštevníkom sa v prvom rade snažíme vyjsť v čomkoľvek v ústrety. Snažíme sa správať profesionálne a ľudsky,“ poznamenal.
Dodal, že pod návštevnosť sa tiež nepochybne podpísala obnova hradu Ľubovňa, dobudovanie skanzenu i množstvo kultúrnych podujatí.
„Pritom ostatné inštitúcie, či objekty v tatranskom, či podtatranskom regióne, kam patríme aj my, zaznamenali v oblasti turizmu pokles návštevnosti.“
Menej je iba Čechov, ostatných pribudlo
Múzejníci sledujú aj počty návštevníkov spomedzi slovenskej, poľskej a českej národnosti.
Slovenských turistov zaznamenali 93 143, čo je nárast o štrnásť percent. Poliakov 37 775, čo je sedempercentný nárast. Českých turistov prišlo vyše päť tisíc, čo je 18 percentný pokles oproti minulému roku.
„V evidencii návštevnosti môžeme pozorovať aj návštevnosť anglicky, nemecky, rusky, maďarsky, francúzsky a inými jazykmi hovoriacich turistov. Medzi nimi nastal nárast o štyri a pol percentá pri vyše 9,5-tisícovej návštevnosti,“ poznamenal D. Mikulík.
Hrad a skanzen navštívilo v minulom roku takmer 133-tisíc ľudí.
Pripravení sú aj na vyššie návštevy
Múzejníci sú podľa slov riaditeľa pripravení aj na vyššie kapacity návštevníkov. V minulosti to tak z rôznych dôvodov nebolo.
„Po posledných rokoch tvrdej práce už máme na hrade i v skanzene dobre zabehnutý celkový systém, vieme sa lepšie pripraviť a urobiť aj lepšie služby. Sme pripravení na to, že pred nikým bránu nezatvoríme,“ doplnil D. Mikulík.
Ľubovnianske múzeum je v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.