BRATISLAVA, VYSOKÉ TATRY. V pondelok ráno na horách doznievalo sneženie, bolo prevažne hmlisto, na hrebeňoch a vo vyšších nadmorských výškach malá dohľadnosť v dôsledku zvíreného snehu.
Pri snežení sa ochladzovalo, teplota vzduchu sa ráno pohybovala v rozpätí od - 19° C v hrebeňových partiách do -4° C na podhorí.
Vo vyšších nadmorských výškach fúkal prudký až búrlivý vietor severných a severozápadných smerov, ktorý dosahoval najmä na hrebeňoch hôr silu víchrice, krátkodobo v nárazoch s rýchlosťou do 155 km/h. V stredných polohách fúkal silný až prudký vietor s rýchlosťou do 55 km/hod.
Ako informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Jasnej, za posledných 24 hodín pripadlo od 5 do 35 cm nového prachového snehu.
Snehu je aj vyše metra
Toto sneženie však bolo celý čas sprevádzané veľmi silným vetrom, ktorý väčšinu z nového snehu previal na záveterné svahy.
V týchto lokalitách je výška snehovej pokrývky podstate väčšia, dosahuje miestami viac ako 100 cm.
V týchto miestach sa sformovali nebezpečné, málo stabilné snehové dosky, vankúše a preveje.
Na exponovaných miestach (hrebene a skalné rebrá) je snehová pokrývka vyfúkaná až na starý sneh alebo podklad. Miestami sú na jej povrchu ľadové plochy.
Zvýšené lavínové nebezpečenstvo
Po nočnom snežení, ktoré bolo sprevádzané silným vetrom sa vo Vysokých a Západných Tatrách vytvorilo zvýšené lavínové nebezpečenstvo, teda 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice.
Týka sa to najmä južných, juhovýchodných a juhozápadných svahov v polohách nad 1700 m n. m. Nový prachový sneh bol silným vetrom intenzívne previevaný na záveterné svahy, kde sa vytvorili málo stabilné snehové dosky a vankúše.
Uvoľnenie lavín na týchto miestach je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, najmä sa svahoch so sklonom 30° a viac. Veľké spontánne lavíny sa nepredpokladajú.
V Nízkych Tatrách trvá mierne lavínové nebezpečenstvo v polohách nad 1700 m n. m. Mierne lavínové nebezpečenstvo trvá aj v Malej a Veľkej Fatre v polohách nad 1300 m n. m.
Nafúkané snehové dosky a vankúše sa vytvorili na záveterných (najmä južných, juhovýchodných a juhozápadných) svahoch.
Lavínové nebezpečenstvo má výrazne lokálny charakter, znalosť posúdenia stability snehovej pokrývky je potrebná najmä z hľadiska bezpečného pohybu vo vysokohorskom prostredí nad 1000 m n. m.
Tendencia lavínového nebezpečenstva: zotrvalá.
[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/pages/Vysok%C3%A9-Tatry-na-Facebooku/342066954819"][/content]
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.