Pre svojich priaznivcov pripravili galaprogram zložený zo starších aj novších choreografií. Nechýbali ani hostia so svojimi vystúpeniami.
ROŽŇAVA. Občianske združenie Rožňavskí permoníci, ktoré zastrešuje činnosť rožňavských folklórnych súborov Haviarik a Dubina, uviedlo v priestoroch divadelnej sály OKC v Rožňave slávnostný galaprogram pri príležitosti okrúhleho výročia založenia súborov.
Detský folklórny súbor Haviarik oslávil 15. výročie svojho založenia, Folklórny súbor Dubina je na folklórnej scéne 5 rokov.
Pesimizmus sa nepotvrdil
Podpredseda OZ Rožňavskí permoníci a zároveň vedúci DFS Haviarik Ivan Nemčok zaspomínal na začiatky vzniku.
„Haviarik vznikol z podnetu riaditeľa MKC Štefana Geržu. V meste nejestvoval žiaden súbor, ktorý by sa venoval deťom. Keďže mám k ľudovému umeniu blízko, rozhodol som sa jeden založiť. Mnohí sa na moju myšlienku dívali s pesimizmom. Najprv v ňom pracovalo 15 detí. Prelom nastal po piatich rokoch. Na nábor prišlo 60 detí, ktoré sme rozdelili podľa veku do niekoľkých skupín. Zastávam filozofiu, že v súbore môže byť každý, kto má záujem o folklór,“ vysvetlil I. Nemčok.
Z malých tanečníkov dospeláci
Po desiatich rokoch účinkovania sa z jednotlivých členov stali dospievajúce či dospelé osoby, ktoré sa tohto koníčka nechceli vzdať.
„Zvažovali sme, čo ďalej. Záujem bol aj zo strany rodičov. Niektorí sa v minulosti folklóru venovali, prípadne radi spievali alebo tancovali. Našli sa aj takí, ktorí to nikdy nerobili, ale chceli si splniť svoje sny. My sme im tu možnosť poskytli,“ zhrnul vedúci súborov.
V súčasnosti v každom súbore pracuje okolo 50 členov. FS Dubina vedie Ivana Nemčoková, ktorá zároveň pripravuje choreografie.
V Haviariku sú deti od predškolského veku po školákov ZŠ. FS Dubina navštevujú členovia od 14 do 70 rokov. Podľa slov I. Nemčoka takéto široké vekové rozpätie umožňuje vystavať program tak, aby bola v jednotlivých vstupoch ukázaná široká škála tradícií.
Dokonalá súhra
Svoju úspešnú činnosť a zároveň oslavy okrúhleho výročia oslávili obe telesá za prítomnosti divákov. V dvojhodinovom galaprograme sa predstavili všetky zložky oboch súborov a pozvaní hostia FSk Hôra z Rejdovej, FSk Genšenky z Honiec a Detská ľudová hudba súboru Lykovček z Revúcej.
Tanečné čísla sprevádzala Ľudová hudba Ondreja Hlaváča ml.
Pred zaplnenou sálou predviedli rožňavskí folkloristi nielen programové čísla, ktoré za posledných päť rokov získali ocenenia na rôznych súťažiach, ale aj nové choreografie potvrdzujúce vzrastajúcu úroveň oboch súborov.
„Malo to veľkú odozvu. Snažili sme sa diváka stále niečím nadchnúť a myslím, že sa nám to podarilo. Malým aj veľkým tanečníkom počas skúšok vysvetľujem, že záleží na tom, ako tancujú, aby to bolo technicky dobré. Ešte dôležitejšie však je, aby návštevníkom počas vystúpenia rozdávali pozitívnu energiu. Tá sa na tomto podujatí preniesla na diváka. Hľadisko žilo s nami, súhra bola dokonalá,“ zhodnotil Nemčok.
Plány do budúcnosti
Ako ďalej dodal, galaprogram všetkých účastníkov utvrdil v tom, že je to prínosná vec a ľuďom sa páči.
„Pripravujeme sa na ďalšie súťaže, začali sme intenzívnejšie spolupracovať s ďalšími choreografmi. Patrí medzi ne rodák z Rejdovej Ján Lipták, s ktorým sme pripravili dve choreografie. Veľkým cieľom je mať vlastnú ľudovú hudbu. Keď mi pred pätnástimi rokmi povedali, že postavenie ľudového súboru je beh na dlhé trate, vravel som si, že mám čas do dôchodku. Podarilo sa oveľa skôr. Tento názor zastávam aj tentoraz,“ usmieval sa I. Nemčok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.