Hromadné prepúšťanie v spoločnosti Panasonic AVC Networks Slovakia v Krompachoch vyvovalo vlnu nespokojnosti medzi zamestnancami a odborármi. O prácu príde vyše 440 ľudí. Ohlasovaný pochod krompašských odborárov za zlepšenie sociálnej situácie a riešenie zamestnanosti, ktorý sa mal uskutočniť v Krompachoch v stredu, bol dôvodom pre rokovanie ministra práce Jána Richtera s odborármi a vedením mesta.
Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KROMPACHY. Minister práce Ján Richter sa vo štvrtok stretol s predstaviteľmi odborovej organizácie spoločnosti Panasonic AVC Networks Slovakia (PAVCSK) v Krompachoch, primátorkou mesta Ivetou Rušinovou (nez.), generálnym riaditeľom Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) Róbertom Šimončičom a predsedom rady OZ KOVO Emilom Machynom, aby riešili hromadné prepúšťanie v spoločnosti Panasonic v Krompachoch.
O prácu do konca roka príde vyše 440 zamestnancov.
Ďalšie stretnutie o tri mesiace
Spoločnosť PAVCSK plánuje ukončiť svoju výrobnú činnosť pozostávajúcu z výroby Blu-Ray prehrávačov a rekordérov, DVD rekordérov a dosiek plošných spojov pre televízory.
Štvrtkové stretnutie vyvolal avizovaný pochod krompašských odborárov za zlepšenie sociálnej situácie a riešenie zamestnanosti na stredu tohto týždňa, ktorý sa nakoniec pre návštevu ministra práce neuskutočnil.
Podľa ministra práce je záujem ponúknuť regionálne projekty, ktoré by boli priamo šité na možnosti a požiadavky tohto regiónu.
„Neočakávali sme, že toto stretnutie bude vyčerpávajúce, že nájdeme úplné riešenie. Ponúkol som, že v priebehu troch mesiacov sa môžeme opätovne stretnúť. V marci môžeme konkrétnejšie hovoriť aj o systémovom riešení možného príchodu nového investora, ktorý by sanoval celý problém, ktorý vznikol v súvislosti s Panasonicom,“ vysvetlil J. Richter.
Možnosť rekvalifikácie
V rámci regionálnych projektov vie ministerstvo z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu a z rozpočtu ministerstva operatívne vyčleniť ďalšie finančné prostriedky.
„Je tu potrebný záujem zamestnávateľov. Riešenie nie je len pre veľkého investora, ktorý by zamestnal stovky ľudí, ale aj pre menších investorov, ktorí by poskytli prácu. Priebežne rokujeme a máme záujem rokovať so súčasnými podnikateľmi a ponúknuť im možnosti a motiváciu pre navýšenie terajších pracovných miest,“ doplnil minister práce.
Regionálne projekty môžu byť zamerané na rekvalifikáciu, vzdelávanie v súvislosti s potrebami trhu práce.
„Akonáhle bude záujem, tak vieme takýto regionálny program vytvoriť a do dvoch mesiacov ho uskutočniť. Pre potrebu úradu práce vyčleníme do regiónu 2 – 3 milióny eur. Každé nové pracovné miesto je vítané,“ upresnil minister.
Ponuka zahraničným investorom
Generálny riaditeľ SARIO Róbert Šimončič uviedol, že súčasnú situáciu začali riešiť prioritne.
„Rokovali sme s nemeckým investorom z oblasti autopriemyslu, ktorý sa rozhoduje medzi nami a iným krajinami, ďalej s britským investorom z oblasti dizajnu nábytku. Otvorený je aj kórejský investor z oblasti elektrotechnického priemyslu a čínsko-slovenský, ktorý vyrába svetlá. Je tu pripravená lokalita a pracovná sila, ktorá je vyškolená a tým pádom schopná nabehnúť rýchlo na výrobu,“ konkretizoval R. Šimončič.
Presné časové horizonty nedokázal povedať.
Krompašskí odborári tiež požadovali výjazdové zasadanie vlády so zameraním na riešenie sociálnych problémov tohto regiónu, najmä zamestnanosti.
„Na budúci rok pripravujeme štyri výjazdové zasadnutia. Vždy je záujem meniť kraje a ísť tam, kde je to potrebné. Mám záujem podporiť zasadnutie v tomto meste,“ vyjadril sa minister práce.
Lepší vrabec v hrsti
Podľa predsedu základnej organizácie OZ KOVO v Krompachoch Filipa Branislava chceli odborári pochodom v Krompachoch vyslať signál a odkaz, že sú pripravení i naďalej pracovať a zároveň požiadať kompetentné inštitúcie, aby vynaložili úsilie na hľadanie investorov.
„Zo stretnutia mám dobrý pocit, odzneli tu niektoré informácie, ktoré vyzerajú veľmi nádejné pre tento región. Oveľa viac vkladám nádeje do opätovného stretnutia. V tomto regióne si nájsť prácu je veľmi ťažké. Pocity zamestnancov v Panasonicu v súčanosti sú veľmi zmiešané, pretože ľudia majú rôzne sociálne postavenie, rôzne osudy, a preto s nádejou očakávajú ako stretnutie dopadne,“ zdôraznil F. Branislav.
Primátorka Krompách Iveta Rušinová vníma rokovanie ako posun dopredu.
„Rokovanie prinieslo určité výstupy, ale bola by som radšej, keby sme mali vrabca v hrsti ako holuba na streche. Máme tu veľmi kvalifikované pracovné sily. Dúfam, že sa nájde investor. Tomuto regiónu to pomôže. Ak by sa v tomto smere nič neurobilo, mohla by tu nastať druhá Krompašská vzbura,“ uzavrela primátorka.
Primátorka a minister. Foto: TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.