Hra geocaching si našla svoje miesto aj na území Slovenského raja. Zapáleného vyznávača tejto zábavy rieši inšpekcia životného prostredia pre porušenie zákona o ochrane prírody. Ochranári chystajú stretnutie s hlavnými aktivistami, aby si stanovili základné pravidlá.
SLOVENSKY RAJ. Horskí záchranári zachraňovali v Slovenskom raji turistku, ktorá v ťažkom teréne hľadala schovanú geokešku a spadla v blízkosti Tomášovského výhľadu do 50-metrovej hĺbky.
Ťažko zranenú 19-ročnú ženu po ošetrení transportovali do nemocnice.
Zo zábavy dráma
Geocaching je turistická, navigačná a trochu i internetová hra, ktorá spočíva v hľadaní skrýš na rôznych miestach Slovenska.
V skrýši je schovaná geokeška, teda škatuľka obsahujúca rôzne výmenné veci, ktoré tam zanechal autor schránky a návštevníci.
V teréne sa hľadá pomocou navigačných prístrojov zadanými súradnicami a ďalšími doplňujúcimi informáciami.
Podľa slov náčelníka Horskej záchrannej služby Dušana Leskovjanského šlo o prvý prípad, keď sa zo zábavnej hry stala dráma s takmer tragickým koncom.
Turistka sa v neznámom a náročnom teréne nachádzala mimo vyznačenej trasy a záchranárska akcia bola v ťažkom teréne náročná.
„Kešeri poznajú vopred podmienky hľadania každej skrýše. Je na hráčoch, ako sa k tomu postavia. Pôvodná informácia na internete hovorila o náročnom teréne a hľadačom odporučila lezecký výstroj, čo sa v tomto prípade nestalo,“ vysvetlil.
Leskovjanský nevníma túto zábavu z pohľadu bezpečnosti dramaticky. „S hubármi a zberačmi lesných plodov počas sezóny máme oveľa viac starostí a zásahov je nespočetne viac,“ reagoval náčelník.
Záľuba posledných rokov
Riaditeľ Správy NP Slovenský raj Tomáš Dražil potvrdil, že o skrýšach na území národného parku vedia, ale doteraz sa tomu systémovo nevenovali.
„Je to záľuba posledných rokov. Síce neškodná, ale pri nedodržiavaní určitých pravidiel môže narobiť problémy v dvoch aspektoch. Prvý aspekt je ochranársky, keď sa geokešky umiestňujú na rôznych ťažko dostupných miestach vzdialených od turistických chodníkov. Nachádzajú sa v zónach pokoja a v rezerváciách, kde bežný človek nemá čo robiť. Ďalšou stránkou je samotná bezpečnosť,“ zdôraznil riaditeľ.
V národnom parku je všeobecne zakázaný pohyb mimo turistických chodníkov. Výnimkou sú vyhradené zóny v turistických centrách na Podlesku, Čingove, Kláštorisku a Ľadovej.
Inšpekcia preveruje rozpor so zákonom
Ochranári riešia v súčasnosti so Slovenskou inšpekciou životného prostredia podnet občana Českej republiky, ktorý nahlásil rozpor so zákonom o ochrane prírody a krajiny.
„Na Dreveníku, v lokalite národnej prírodnej rezervácie s 5. stupňom ochrany uložil pomerne hlboko v jednej z jaskýň vyznávač spomínanej hry geokešku a zadal na internet súradnice. Vďaka aktivite košického kešera navštevujú jaskyňu ľudia, ktorí porušujú zákon o ochrane prírody. Ten totiž hovorí o tom, že do každej jaskyne je zakázaný vstup, výnimkou sú oficiálne sprístupnené jaskyne. Navyše spomínaná jaskyňa v Dreveníku je speleoarcheologickou lokalitou a významným zimoviskom netopierov a vstupom návštevníkov hrozí ich vyrušovanie. Nedá sa k nej dostať po vyznačenom chodníku,“ upozornil T. Dražil.
Vhodné miesta na hru
Geokeška bude z jaskyne odstránená. Košičan, ktorý ju v jaskyni necitlivo umiestnil, môže byť po prešetrení sankcionovaný pokutou, ktorej výšku určí inšpekcia.
„Tieto dva prípady za pomerne krátky čas nás vyburcovali k tomu, aby sme oslovili hlavných organizátorov tejto hry a spolu s nimi hľadali spoločnú dohodu. V princípe nie sme proti hre. Nechceme ju z Raja odstrániť, ale skúsime nájsť pre túto zábavu vhodné miesta. V prípade, že by sme s dohodou u kešerov neuspeli, budeme musieť ľudí ignorujúcich zákon riešiť. Zákony predsa platia pre každého rovnako,“ prízvukoval riaditeľ národného parku.
Ochranári zvažujú po vzore mimovládnej organizácie VLK vybudovať v Raji náučný geokeškový chodník s ukrytým posolstvom ochrany prírody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.