POPRAD. Obyvatelia mesta už dlhé roky bojujú s nemeckou firmou Schüle. Ich výroba im značne znepríjemňuje život.
Spoločnosť vyrába tlakové odliatky z hliníkových zliatin pre automobilový priemysel a automatizačnú techniku.
Bielizeň nevešajú, záhrady zrušili
Zápach za oknami, prach a veľký hluk znepríjemňuje život obyvateľom Širokej ulice. Komíny firmy na výrobu zliatin majú priamo za plotom.
Aj napriek tomu, že bývajú v domoch so záhradami, nemôžu si na čerstvom vzduchu ani len osušiť bielizeň.
„Už nejaké tri roky nevešiam oprané veci na šnúry, dávame si sušiče pred dom, snažíme sa len vysušiť oblečenie a hneď ho schovať rýchlo dovnútra. Inak nám ostávajú čierne mastné fľaky na oblečení,“ posťažovala sa nám Anna Franková.
Ako uviedla, zrušiť museli aj záhradu.
„Behom dvoch rokov nám vymreli štyri stromy. Boli to mladé stromy, mali teraz najviac rodiť,“ povedala.
„My osobne by sme boli najradšej, keby sme takúto firmu vôbec nemali za suseda. Je to naozaj priamo za našimi plotmi,“ dodala Franková.
Obyvatelia tvrdia, že na dvore už ani negrilujú.
Pribudne ďalšia výrobna hala
Firma funguje v nepretržitej prevádzke. Za jej presťahovanie do priemyselného areálu bojujú už dlhšiu dobu. Petíciu im podpísalo viac než tisíc ľudí. Stále sa však cítia bezmocní.
„Niečo sa nám vybojovať podarilo, ale veľa toho nebolo. Stavba modernej haly, ktorá mala stáť pôvodne za nami, bola v júli stopnutá. Neboli tam všetky súhlasy. Vtedy sme žili v radosti, že sa nám ich podarilo zastaviť.“
V posledných dňoch však prišla správa, ktorá ich nepotešila.
„Spoločnosť Schüle Slovakia, s. r. o., začala v polovici novembra s výstavbou výrobnej haly, do ktorej umiestnime výrobnú techniku kvalitatívne najvyššej triedy,“ uviedla Eva Kukurová, PR špecialistka firmy Schüle Slovakia.
Halu teda postavia. I keď nie na mieste, ktoré bezhranične susedí s plotmi, ale v areáli firmy, kde im v tom už nič nebráni.
„My sme teda opäť na tom istom, firma sa rozširuje ďalej a my sme odkázaní to trpieť, zase ďalej a ďalej, “ uviedla sklamane Franková.
Nechceme brať ľuďom prácu, iba kultúrne žiť
Nemecká firma zamestnáva niečo vyše 400 ľudí. V novej hale budú vyrábať dielce do automobilov.
„Konkrétne pôjde o najmodernejšie osemstupňové prevodovky,“ informovala Kukurová.
Pracovať by na nich malo niekoľko desiatok vysokokvalifikovaných zamestnancov.
Franková tvrdí, že mnohí Popradčania na nich aj útočia so slovami, že chcú pripraviť ľudí o prácu.
„Ja tých ľudí chápem, ak je muž živiteľ rodiny, potrebuje peniaze. Nechceme znevažovať to, že sa tým ľuďom dáva práca. Bolo by treba nechať im zamestnanosť, ale dať tú firmu do priemyselnej zóny, kam patrí,“ uviedla.
O presťahovaní firma nepremýšľa
Ako nám uviedla Franková, Regionálny úrad verejného zdravotníctva vykonal aj merania hluku. V noci zistili prekročenia limitov.
Podľa našich informácií však firma podala proti týmto meraniam odvolanie, a tak sa merať bude znova.
„Spoločnosť striktne dodržiava slovenskú legislatívu a všetky ďalšie opatrenia spoločnosti smerujú k zlepšeniu súčasného stavu a zníženiu negatívnych dopadov výroby na občanov žijúcich v okolí podniku,“ uviedla Kukurová.
Tiež konštatovala, že o presťahovaní firmy neuvažujú. Negatívny dosah na obytnú časť sa snažia minimalizovať.
„Aj vzhľadom na zdravie jej obyvateľov sme na vlastné náklady realizovali analýzy pôdy zo záhrad susediacich rodinných domov. Z výsledkov odborných posudkov, realizovaných tímom renomovaného odborníka z Technickej Univerzity v Košiciach, sa ukázalo, že výroba neprodukuje žiadny popolček, eventuálne iné škodliviny,“ povedala Kukurová.
Nádej vkladajú do nového vedenia mesta
Podľa obyvateľov pochybilo aj vedenie mesta. A to tým, že v prvopočiatkoch dovolilo, aby v obytnej zóne vznikol takýto komplex.
„Jednoducho, vedenie mesta malo už vtedy povedať, že áno, choď, ale do priemyselnej zóny,“ uviedla Franková.
Vedenie mesta tvrdí,že sídlo firmy je v súlade s územným plánom mesta a na všetky svoje činnosti má táto spoločnosť vydané právoplatné povolenia príslušných orgánov.
„Dôkazom toho je aj práve dnes mestu Poprad doručené rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia Bratislava o odvolaní k integrovanému povoleniu, v ktorom je konštatované, že pri povoľovaní nedošlo k porušeniu platnej legislatívy;“ informoval vo švrtok hovorca mesta Marián Galajda.
Svoj boj však obyvatelia nevzdávajú. So spísanou petíciou sa v blízkej dobe chystajú za novým vedením.
A veria, že práve nové vedenie im pomôže pohnúť sa vpred.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.