Platí to aj v prípade rožňavských bezdomovcov, ktorým mesto ako každý rok ponúka služby núdzového ubytovania na Krátkej ulici. Zisťovali sme, v akom režime ubytovanie funguje a ako je pripravené na nadchádzajúcu zimu.
ROŽŇAVA. Núdzové ubytovanie prevádzkuje mesto v zimných mesiacoch. Ide o obdobie, kedy už mrzne, resp, kedy denné teploty klesnú pod nulu. Obvykle je to v mesiacoch november až marec.
Prídu aj ľudia mimo Rožňavy
Ako uviedla vedúca odboru sociálnych vecí na Mestskom úrade v Rožňave Katarína Valková, prevádzku tohto ubytovania upravuje interná smernica mesta, v nej sú dané povinnosti klientov ako aj povinnosti službukonajúcich pracovníkov.
Prevádzka je otvorená denne v čase od 19. do 7. hodiny ráno. Klienti zariadenia sa môžu zaregistrovať aj počas dňa u terénno-sociálnych pracovníkov, ktorí sídlia v priestoroch núdzového ubytovania, a to denne od 7. do 15.hod.
„Po príchode do núdzového ubytovania sú klienti povinní sa zaregistrovať u službukonajúceho pracovníka, následne sa osprchujú, raz týždenne si môžu oprať šaty. V priestoroch sa nachádza sprcha, toaleta, miestnosť na prípravu jedla, pod dozorom službukonajúceho,“ uviedla K. Valková.
Núdzové ubytovanie je rozdelené na miestnosti zvlášť pre mužov a zvlášť pre ženy. Kapacita je približne 20 miest, z toho 14 pre mužov a 6 pre ženy. V prípade väčšieho záujmu je však možnosť kapacitu rozšíriť o ďalších 4 až 6 miest.
Zaujímalo nás, aké má mesto skúsenosti s ľuďmi, ktorí ubytovanie využívajú.
„Skúsenosti z predchádzajúcich rokov sú celkom pozitívne. Väčšinou sa nám hlásia tí istí klienti, občas prídu aj noví, dokonca aj mimo Rožňavy. Väčšinou sú to muži. No máme aj také skúsenosti, že napriek voľným miestam nájdu sa ľudia, ktorí túto možnosť nevyužijú. Záleží to od poveternostných podmienok , aj od zloženia už ubytovaných klientov,“ ozrejmila vedúca oddelenia.
Na otázku, či zariadenie je už pripravené na prijatie prvých klientov, K. Valková odpovedala: „Momentálne je naše núdzové ubytovanie pripravené na otvorenie. V prípade poklesu teploty sme pripravení ho ihneď otvoriť.“
Život na ulici
Rožňavčan Jozef žije na ulici takmer desať rokov. Najprv prišiel o zamestnanie, potom aj o manželku a rodinu.
Po rozvode skončil na ulici. Hoci na začiatku to bolo pre neho ťažké, potvrdil nám, že za tie roky si už zvykol.
Jeho príbeh je podobný stovke ľudí bez domova. Nie všetci sa však dokážu s osudom pobiť.
„Mám miesta, kde zvyknem tráviť dni a aj noci. Od jari do jesene sa to na ulici dá zvládnuť, horšie je to v zime. Minulú zimu sa to ešte dalo zvládnuť, no tá predchádzajúca bola horšia, vtedy poriadne mrzlo. Často som išiel prespať do ubytovne, aby som sa aspoň v noci zohrial a poriadne vyspal. Tak sa to dalo zvládnuť. Uvidím, ako to bude túto zimu, keď bude najhoršie, určite to využijem,“ uviedol rožňavský bezdomovec.
Na ulici zažil najmä krušné chvíle, dvakrát ho dokonca pohrýzol pes, obišiel našťastie bez vážnych zranení.
Na otázku, či by nechcel svoj doterajší život zmeniť a skúsiť začať normálne žiť, len lakonicky poznamenal: „A načo. Budem mať skoro šesťdesiat rokov, ako si ja starec pomôžem. Mňa aj tak smrť už len na ulici dočká.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.