Nečakaný záujem vyvolala u amatérskych fotografov Fotosúťaž Slovenský raj očami návštevníka na jednej zo sociálnych sietí. Zapojilo sa do nej 70 súťažiacich s vyše 150 zábermi z prostredia národného parku.
SLOVENSKÝ RAJ. Správa NP Slovenský raj vyhlásila pri príležitosti 50 rokov tohto územia Fotosúťaž Slovenský raj očami návštevníka.
Záujemcovia mohli od 1. júla do 30. septembra posielať najviac 3 fotografie z chránenej malebnej prírody na jednej zo sociálnych sietí.
Vodopády patria k Raju
Do virtuálnej súťaže sa zapojilo 70 fotografov zo Slovenska a Čiech. Štvorčlenná medzinárodná porota fotografov v zložení Peter Olekšák, Daniel Řeřicha, Jozef Sádecký a Števo Šmelko hodnotila zhruba 150 záberov.
Z nich vybrala 10 najlepších fotografií. Víťaznou sa stala snímka, ktorú najviac podporila verejnosť na sociálnej sieti.
Zástupca riaditeľa správy NP Slovenský raj a zároveň dvorný fotograf inštitúcie Peter Olekšák skonštatoval, že veľký záujem zo strany účastníkov milo prekvapil.
„Základnou otázkou pre porotu bolo, či neuprednostniť pestrosť výberu fotografií pred najčastejšie fotografovaným motívom Raja - roklinou s vodopádmi a rebríkmi. Nakoniec sme si ako členovia poroty osvojili názor Daniela Řeřichu. Ten zastával mienku, že lávky a rebríky sú motívom, ktorý si vždy každý okamžite predstaví pri Slovenskom raji,“ uviedol.
Na fotografiách sa popri vodopádoch s rebríkmi objavovali najčastejšie výhľady a hlboké rokliny.
„Slovenský raj sa veľmi ťažko fotí, pretože má 90-percentú listnatosť. Podmienky snímania v lese nie sú také jednoduché ako napríklad pri fotografovaní výhľadov. Ďalší fenomén a špecifikum Raja sú rokliny, v ktorých je málo svetla. Odfotiť vodu a skaly je technicky veľmi náročné. Mnoho dobrých fotografov si vylámalo zuby,“ doplnil P. Olekšák.
Bonus navyše
Autorom víťaznej fotografie sa stal Peter Dobrovský zo Spišskej Novej Vsi, ktorý nasnímal malý vodopád v najdlhšej a najmohutnejšej rokline v národnom parku vo Veľkom Sokole.
„Z miesta, kde som fotografoval, bol dosť ťažký prístup. Bolo to na jar tohto roku po väčších dažďoch, keď bolo viac vody. Trvalo mi, kým som napevno postavil statív. Tešilo ma najmä, že som tam mohol byť na túre spolu so synom. A keď popritom vyšla dobrá fotka, bol to bonus navyše,“ zhodnotil Dobrovský.
Na druhom mieste sa umiestnil Marek Dunajský z Vojkoviec (okres Levoča) so záberom machového vodopádu v Malom Kyseli.
Tretím miestom ocenili Juraja Jugina Cisára zo Šale za snímku Piecky, ktorú nafotil počas tohtoročnej dovolenky.
Top desiatka najkrajších fotografií bude do konca roka vystavená v Stredisku environmentálnej výchovy na Správe NP SR v Spišskej Novej Vsi.
Autor: ešl
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.