POPRAD. Tatranská galéria v Poprade predstaví návštevníkom v nadchádzajúcom období prierez tvorby Štefana Hudzíka, jedného z popredných regionálnych umelcov.
Výstava, ktorá nesie názov Zvnútornenie, bude otvorená pri príležitosti jeho okrúhleho jubilea, a to v piatok 7. novembra o 17. hodine.
Štefan Hudzík ešte počas štúdia na Vysokej škole výtvarných umení získal Cenu Slovenského fondu výtvarných umení za sochársku tvorbu.
V roku 1980, po absolvovaní štúdia, získal absolventskú cenu Martina Benku, čím sa výraznejšie zapísal do povedomia u odbornej verejnosti, priblížila kurátorka výstavy Anna Ondrušeková.
Následne sa tento umelec zapojil do tvorby pre architektúru, čo bola v tejto dobe jedna z možností pre väčšinu umelcov v slobodnom povolaní.
Popri oficiálnych zákazkách sa začal venovať aj dielam pre sakrálnu sféru, kresbe a komornej sochárskej tvorbe.
Žije a tvorí v Spišskom Štiavniku
Autor žije a tvorí v pokoji ateliéru vo svojom rodisku v Spišskom Štiavniku. Tu vznikajú jeho kresby, tu sa rodí jeho dielo, povedala Ondrušeková.
Domovu zostal verný aj za cenu určitej izolácie a straty kontaktov.
Diela predstavujúce prierez umelcovou tvorbou majú spoločný charakteristický podpis autora. Jeho dominantným prvkom, odrážajúcim sa v jeho sochárskych prevedeniach, je schopnosť vdýchnuť im život odpozorovaným realistickým detailom.
Táto jeho charakterová vlastnosť ho priam predurčila k portrétnej tvorbe. Realizácie v architektúre tvoria jednu z kapitol v umelcovom sochárskom povolaní, dodáva Ondrušeková.
Štefan Hudzík tvorí v dvoch výrazových polohách. Prvá z nich sa orientuje na realistický figurálny tvar a nachádza sa v nej mnoho podobností práve s portrétnou tvorbou. Väčšinou sa tu objavujú práce s náboženským motívom, ktoré sú určené pre sakrálne objekty Spiša.
Pre druhú výrazovú polohu sú charakteristické diela dekoratívneho naturelu, pre ktoré je typický autorov ústup od realistického zobrazovania a jeho príklon k abstrahujúcemu tvarosloviu, doplnila Ondrušeková.
Brilantne narába s drevom aj s bronzom
Dlhoročná práca na sakrálnych dielach mu v roku 1995 vyslúžila cenu Fra Angelica čestné uznanie za osobný prínos o kresťanské hodnoty v kultúre na Slovensku. Ďalšiu kapitolu obsiahnutú v umelcovej tvorbe predstavuje kresba.
Ťahy štetcom temperami sa síce viažu k námetom jeho sôch, avšak majú vlastnú poetiku, spočívajúcu v zachytení prchavého pohybu, či okamihu unikajúcej myšlienky, bez úsilia o zaznamenanie detailu.
Čo sa týka materiálu, umelec rovnako brilantne narába s drevom aj bronzom, ktorý mu ponúka mnohoraké možnosti a variácie pri realizáciách, uzatvára Ondrušeková.
Výstavu budú môcť návštevníci vidieť v priestoroch galérie v starej elektrárni až do 11. januára 2015.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.